TRK 1140x140 ee gif
Küsimused-vastused: Maksud

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Ettevõte osutas 2010. a. Soomes ehitusteenust. Arve tegi edasi Eesti ettevõttele, kes omakorda tegi arve edasi Soome ettevõttele. Soomes tegutsenud(1 kord) ettevõte märkis arvele õiged rekvisiidid, et kinnisvaraga seotud ja ei arvestanud käibemaksu, kui tegi arve Eesti ettevõttele. Kas esimene ettevõte, kes tegi Soome reaalselt tööd oleks pidanud ennast enne Soomes käibemaksukohuslaseks arvele võtma? Või oleks pidanud tegema arve Eesti ettevõttele käibemaksuga?

Vastab Deloitte Advisory vanemspetsialist Maigi Isotamm:

Tekkis küsimus osakapitali ümbermuutmise kohta, selgus, et need ettevõtted, kes on teinud vastava muudatuse ära enne 2011 a. lõppu ei pea riigilõivu maksma, kuid kas oskate öelda, miks tekkis 30.12.11 muudatuste tegemisel kohustus siiski riigilõiv tasuda?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Kadri Rebane:

Ostame kaupa eraisikute käest ning meil ei ole võimalik koostada ostu-müügilepingut iga tehingu kohta: tehingute väärtus on 6–120 eurot, 1 kuni 10 inimest päevas. Eraisikud ei soovi avaldada oma andmeid. Kas võib vormistada tehingud järgmisel viisil: koostada iga kuu üks ostu-müügileping, kus müüja on märgitud eraisikuna ning lepingu punktis märkida, et tasumine toimub kohe kauba vastuvõtmisel; samuti tuleb näidata firma rekvisiidid ning teha lepingu lisa, kus näidatakse järgmised andmed: kuupäev, kauba nimetus, kauba kogus, tasumisele kuuluv summa ja müüja allkiri?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Annely Hindriks:

Firma tellis X-ettevõttelt teenuse ja tasus selle eest viis aastat tagasi. Sellel aastal tunnistas kohus, et tegemist oli pistise andmisega. Firmale määrati trahv, mis tuleb tasuda aasta jooksul.

Küsimused:

- Kas tuleb teha parandus viie aasta taguses TSD-s ehk deklareerida makstud summa pistisena? Kuidas selgitada seda Maksu- ja Tolliametile?

- Kuidas kajastada seda raamatupidamisarvestuses? Mis kuupäevaga ja missugused kanded tuleks teha? Ostetud teenus oli kajastatud 2007. a äritegevusega seotud kuluna ja kajastatud majandusaasta aruandes.

- Kas kohtu määratud trahv on "muu kulu", mis tuleb kogu summas kajastada 2011. a kuluna?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Ivo Vanasaun:

Asutasin iluteenuseid pakkuva osaühingu. Olen ainus osanik ja soovin endale palgaks arvutada 25% saadud tulust. Esimesel kuul saaksin palka üksnes 50 eurot. Kas riigile tuleb maksud tasuda proportsionaalselt töötatud ajaga, võttes aluseks minu palga või aluseks võetud teenitud summa. Kuidas on lood haigekassa kindlustusega?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Ivo Vanasaun:

Ettevõte tegeleb turismiäriga.

1. Müüb pileteid väljapoole Eestit, teenib selle pealt agendiprotsente transpordifirmalt ning maksab transpordifirmale arve, kust on need protsendid maha arvatud.
Küsimus: kas selle tehingu puhul loetakse käibeks ainult agendiprotsendid, millelt tuleb maksta käibemaksu 20%?
2. Müüb teistelt turismifirmadelt ostetud viisasid ning kindlustust ja saab lõppostjalt teenustasu.
Küsimus: kas selle tehingu puhul loetakse käibeks ainult teenustasu, mida maksustatakse käibemaksuga 20%? Või loetakse käibeks ka 0-protsendilise käibemaksuga maksustatav viisade müük ning kindlustusteenuse käibemaksuvaba müük?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Maigi Isotamm:

Ettevõte müüb mahlasi, millel on tagatisraha 0,08EUR/tk. Kui töötaja unustab märkida arvele juurde piisava koguse taarat saab ettevõte kahju. Töölepingus on küll kirjas, et ettevõttele ei tohi kahju tekitada, kuid puudub materiaalse vastutuse leping. Kas tööandjal on õigus summa töötaja palgast kinni pidada? Kas iga korra jaoks tuleb vormistada käskkiri? Kui summa kantakse kuludesse siis ei ole ju erisoodustus, kuna puudub vastutus leping ja töötaja ei saa kuidagi mingit hüve.

Vastab Deloitte Advisory juhtiv maksukonsultant Ivo Vanasaun:

Meie ettevõttel tekkis äripartner Venemaal. Me osutame talle teenuseid. Kas see on import või ei ole -meie ettevõte ei ole käibemaksukohustuslane. Kuidas peab välja nägema meie esitatav arve? Kas seoses sellega tuleb täita maksudeklaratsioonid?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Sigrid Polli:

 

Kuidas tuleb vormistada ettevõtte poolt eraisikule antav laen. Vormistan sellist tehingut esimest korda, kogemusi on vähe, sellepärast tekkis palju küsimusi.

- Kas juhatuse liikme minia on seotud isik (seaduses räägitakse õdede ja vendade abikaasadest, aga laste abikaasad)?
- Milline on minimaalne intressimäär seotud ja mitteseotud isikutele laenu andmisel, kust saab seda vaadata (tulevikuks)?
- Kuidas tuleks sellist tüüpi tehingut vormistada, milliseid dokumente läheb peale lepingu veel vaja?
- Kuidas tuleb arvutada ning maksta laenuintressid?
- Milliste õigusaktidega on sellised tehingud reguleeritud?
- Mis on kõige sagedasemad vead, mis võivad kaasa tuua trahvi või maksusanktsioone?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Sigrid Polli:

Meie ettevõttel tekkis äripartner Venemaal. Me osutame talle teenuseid. Kas see on import või ei ole – meie ettevõte ei ole käibemaksukohustuslane. Kuidas peab välja nägema meie esitatav arve? Kas seoses sellega tuleb täita maksudeklaratsioonid?

Vastab Deloitte Advisory maksuspetsialist Sigrid Polli:

 

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes