Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Kuidas toimida töötaja puhul, kes töötab vaid ühe päeva? Näiteks kui inimene tuleb proovipäevale üheks või paariks päevaks, kuid selgub, et talle ei sobi töö või tööandjale ei sobi töötulemused ning töösuhet ei teki. Kirjalikku töölepingut ei sõlmita. Kuidas aga peaks toimima maksudega? Kas iga sellise töötaja puhul peaks kohe maksma sotsiaalmaksu lähtuvalt miinimumist 355 eurot x 33% (lisaks kogumispension ja töötuskindlustusmaksed), isegi kui tema päevane teenistus (ja tööandja seisukohalt terve kuu kulu sellele töötajale) on 30 eurot?

Vastab MTA spetsialist Tatjana:

Käibemaksukohustuslane müüb eraisikutele Eesti-sisest reisiteenust, mille broneeringutasu on 100€ (sisaldab käibemaksu). Arvet ei koostata, sest see on identifitseerimata müük ning arvet pole vaja. Kas on õige mitte koostada arveid?

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõtja ostab elektroonilist teenust Bulgaaria ettevõtjalt. Bulgaaria ettevõtja on lisanud arvele 20% suuruse käibemaksu. Arvel on viidatud korrektselt Eesti ettevõtjale. Bulgaaria kohalik käibemaks on Google'i andmetel samuti 20%. Kas Eesti ettevõtjal on õigus nimetatud käibemaks kajastada ostukäibemaksuna Eesti käibedeklaratsioonil?

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Kuidas toimub Rootsi Kuningriigi aktsiate võõrandamisest saadud kasu maksustamine Eesti kodanikule (ei ole Rootsi resident) lähtudes Eesti ja Rootsi Kuningriigi vahel sõlmitud tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingust? Kus tuleb võõrandamisest saadud kasu deklareerida (Eestis ja/või Rootsi Kuningriigis)? Milline on tulumaksumäär? Kuidas kajastada Rootsi aktsiate märkimised?

Vastab MTA spetsialist Merje:

Firma km-kohustuslane rendib välja teisele km-kohustuslasele firmale oma laohoone. Rendileping tehakse pikema perioodi peale kui 1 kuu ning rendilepingus lepitakse kokku, et kogu rendi eest esitatakse üks arve peale rendiperioodi lõppemist. Kas toimin õigesti, kui esitan arve teisele firmale rendiperioodi lõppedes ja deklareerin siis kogu käibemaksu? Ja kas sellest peab teavitama Maksuametit, et olen laohoone renditeenusele lisanud käibemaksu? (Nimetatud teenus on ühekordne.)

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Eesti ettevõte soovib palgata Läti kodaniku rahvuvaheliste vedude autojuhiks. Kodaniku elukoht asub Lätis (elab Eesti-Läti piiril, valdab keeli ja on meile sobilik tööline). Töö algab Eestist, vahest ongi ainult Eestisisesed sõidud ning vastavalt logistikaplaanile võib juhtuda, et mõned nädalad on töö ainult EÜ sees, ilma Eestisse peale-ja mahalaadimata. Kuidas toimub töötaja töötasudelt maksustamine tululmaksu ja töötuskindlustuse ning sotsiaalmaksuga? Kas töötajal on ravikindlustuskaitse, kui sotsiaalmaks tasutakse Eestis?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Juhatuse liige saab igakuist tasu summas 500 eurot. Kumb on õigem töötamise registreerimisel valida? Kas "juhtimis-, kontrollorgani liige" või "juhtimis-, kontrollorgani liige tasudes kuumääralt SM"? Mis vahe neil on? Antud juhul tuleb ju sotsiaalmaks mõlemil juhul maksta 500 euro pealt?

Vastab MTA spetsialist Tatjana:

Eesti KM-kohustuslasest ettevõtja ostab elektroonilist teenust Bulgaaria ettevõtjalt. Bulgaaria ettevõtja on lisanud arvele käibemaksu 20%. Arvel on viidatud korrektselt Eesti ettevõtjale. Bulgaaria kohalik käibemaks on Google'i andmetel samuti 20%. Kas Eesti ettevõtjal on õigus nimetatud käibemaksu kajastada ostukäibemaksuna Eesti käibedeklaratsioonil?

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

EL-i liikmesriigi käibemaksukohustuslane rendib meile tööjõudu. Kas arvele lisandub käibemaks ning millise direktiiviga on see reguleeritud?

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Kas KM-kohuslasest FIE puhul kehtib autodega seotud kuludelt arvestatud sisendkäibemaksu mahaarvamine samamoodi nagu äriühingutel (50% või 100%)?

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes