01.04.2015 Kolmapäev

Kuidas toimub välisriigi aktsiate võõrandamisest saadud kasu maksustamine?

Kuidas toimub Rootsi Kuningriigi aktsiate võõrandamisest saadud kasu maksustamine Eesti kodanikule (ei ole Rootsi resident) lähtudes Eesti ja Rootsi Kuningriigi vahel sõlmitud tulu- ja kapitalimaksuga topeltmaksustamise vältimise ning maksudest hoidumise tõkestamise lepingust? Kus tuleb võõrandamisest saadud kasu deklareerida (Eestis ja/või Rootsi Kuningriigis)? Milline on tulumaksumäär? Kuidas kajastada Rootsi aktsiate märkimised?

Vastab MTA spetsialist Merje:

Välisriigi aktsiate võõrandamisest saadud kasu maksustamine.
Välisriigi aktsiate võõrandamisest saadud kasu maksustamine. Foto: Maksu- ja Tolliamet

Üldiselt maksustatakse väärtpaberi võõrandamisest saadud kasu ainult residendiriigis e Eesti residendi puhul Eestis. Rootsis maksustatakse kasu juhul, kui võõrandati osalust äriühingus, mille vara koosnes põhiliselt Rootsis asuvast kinnisvarast. Teie poolt viidatud topeltmaksustamise vältimise lepingu artikkel 13 on siin aluseks, kuid nimetatud leping ei vabasta iseenesest deklareerimise kohustusest. Tegelikult on võimalik, et kahe riigi erinevate kordade tõttu on ajutine topeltmaksustamine toimunud (ühes riigis on maks seaduse alusel võetud, kuid teise riigi residentsust pole tõendatud, mistõttu tuleb taotleda enammakstud maksu tagastamist).

Eestis on 2015. aastal saadud kasu maksumäär 20%, soetamismaksumuse ning võõrandamisega seotud kulu saab tulust maha arvata. Aktsiate märkimist ei ole vaja üldiselt deklareerida, kuid kui aktsiaid märgiti näiteks saadud dividendi arvel, tuleb deklareerida hoopis saadud dividend.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!