29.04.2015 Kolmapäev

Kuidas peaks toimima firma, kes palkab töötajaid üheks päevaks?

Kuidas toimida töötaja puhul, kes töötab vaid ühe päeva? Näiteks kui inimene tuleb proovipäevale üheks või paariks päevaks, kuid selgub, et talle ei sobi töö või tööandjale ei sobi töötulemused ning töösuhet ei teki. Kirjalikku töölepingut ei sõlmita. Kuidas aga peaks toimima maksudega? Kas iga sellise töötaja puhul peaks kohe maksma sotsiaalmaksu lähtuvalt miinimumist 355 eurot x 33% (lisaks kogumispension ja töötuskindlustusmaksed), isegi kui tema päevane teenistus (ja tööandja seisukohalt terve kuu kulu sellele töötajale) on 30 eurot?

Vastab MTA spetsialist Tatjana:

Sotsiaalmaksu miinimumkohustus
Sotsiaalmaksu miinimumkohustus Foto: Maksu- ja Tolliamet

Kui isik teeb teisele isikule tööd (alludes tema juhtimisele ja kontrollile), mille tegemist võib vastavalt asjaoludele oodata üksnes tasu eest, eeldatakse, et tegemist on töölepinguga (TLS § 1 lg 2). Seega kui tegemist ei ole vabatahtlikuga MKS mõttes, s.t et tegemist on tasu eest töötamisega, siis tasu maksustatakse palgatuluna kõikide maksudega ja maksetega. Sotsiaalmaksu miinimumkohustus võib tööandjal tekkida juhul, kui tegemist on töölepingulise töötajaga (ei ole vahet kas leping on suuline või kirjalik) ning tasu ühe päeva eest jääb alla 355/30=11,83 eurot. Kindlasti tuleb selline isik kanda TÖRi.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!