11.02.2015 Kolmapäev

Kuidas kehtib FIE puhul sisendkäibemaksu mahaarvamine?

Kas KM-kohuslasest FIE puhul kehtib autodega seotud kuludelt arvestatud sisendkäibemaksu mahaarvamine samamoodi nagu äriühingutel (50% või 100%)?

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist
Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Foto: Maksu- ja Tolliamet

FIE peab lähtuma käibemaksuseaduse § 29 lg 4 muudatusest. Selle muudatuse kohaselt arvatakse sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaks maha vastavalt sõiduauto ettevõtluses kasutamise osatähtsusele, kuid mitte rohkem kui 50%, võttes arvesse ka maksustatava ja maksuvaba käibe osatähtsuse.

See tähendab, et käibemaksukohustuslased, kellel on oma igapäevases tegevuses nii ettevõtlusega seonduvat kui mitteseonduvat tegevust, ja kes seetõttu arvavad sisendkäibemaksu maha vastavalt § 29 lg 4 (sealhulgas FIE-d), arvavad alates 01.12.2014 sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu maha üldreeglina vastavalt selle sõiduauto ettevõtluses kasutamise tegelikule osatähtsusele, kuid mitte rohkem kui 50%.

Näiteks:

  1. kui FIE arvestab, et kasutas sõiduautot oma ettevõtluses 30% ulatuses, siis võib ta pärast 01.12.2014 selle sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata 30%;
  2. kui FIE arvestab, et kasutas sõiduautot oma ettevõtluses 50% ulatuses, siis võib ta pärast 01.12.2014 selle sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata 50%;
  3. kui FIE arvestab, et kasutas sõiduautot oma ettevõtluses 65% ulatuses, siis võib ta pärast 01.12.2014 selle sõiduautoga seotud kuludelt sisendkäibemaksu maha arvata 50%.

Kui FIE-l tekib ettevõtluse käigus nii maksustatav kui maksuvaba käive, peab ta sisendkäibemaksu mahaarvamisel lisaks veel arvestama ka maksustatava käibe osatähtsust.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!