Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Kui eraisik müüb ettevõttele oma aiasaadusi (väikestes kogustes, ei kasvata neid müügi eesmärgil), siis kas eraisik peab selle pealt tasuma tulumaksu ja kas ja millised maksukohustused tekivad ettevõttel? Sama küsimus on ka metsamarjade müümise ja ostmise kohta.

Vastab MTA spetsialist Reet:

Kuidas peaks tõestama litsentside kui kauba müüki Venemaale, et saaks kasutada käibemaksumäära 0%? Litsentsid saadetakse Venemaale meili teel ja tolliprotseduure sel juhul ju ei teostata.

Vastab MTA spetsialist Kristi:

Millised maksukohustused tekivad juhul, kui osta eraisikuna nt. maal 200€ eest ja müüa see edasi äriühingule 300€ eest? Tegemist oleks ühekordse tehinguga.

Vastab MTA spetsialist Kersti:

FIE teatavasti iseendale komandeeringut maksta ei saa. Kas tõesti ei ole maksukord mingeid hüvesid ette näind FIE-le, kes tegutseb välismaal ning tulu toob Eestisse ja deklareerib Eestis? Miks palgatööline saab ja FIE ei saa, kui praktikas on ju üks ja sama: töö toimub välismaal? Praegu seisangi valiku ees, kas jätkata FIEna või asuda tööle välisettevõttesse. Teisel juhul jääb ju Eesti kogu minu maksudest ilma.

Vastab MTA spetsialist Merje:

Olen kinnisvara omanik, kellele kuulub lisaks hoonetele ka metsa- ja põllumaad kokku 28 h. Nüüd soovin pool maast maha müüa ja hooned koos ülejäänud maaga jätta oma emale. Müügist saadud raha on planeeritud uue kodu ostmiseks. Kinnistu on koormatud hüpoteegiga riigi kasuks, mille saaksin ka lõplikult tasutud maamüügist. Milline oleks minu tulumaksu kohustus?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Eraisik andis firmale laenu, mille pealt makstakse talle ka intresse. Kas saadud intressid on eraisiku maksustatav tulu ja kui on, siis kellele langeb maksu deklareerimise ja tasumise kohustus?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Soovin müüa 1996. aastal ostetud korterit. Aasta tagasi ostsin teise elukoha, aga esimese müügini pole veel jõudnud. Asjad on osaliselt vanas kohas, ise osaliselt ka, arveid maksan mõlemal pool. Kui see korter oli minu põhielukoht 17 aastat ja nüüd lisandus teine, siis kuidas selle tulumaksuga müügitulult on? Tõenduseks olekski arvete maksmine ja naabrid on mind ka näinud... Kui ikkagi tuleks tulumaks maksta, siis kuidas seda arvutatakse? Toona arveldati selliseid tehinguid USA dollarites, korter maksis 10000 USD. Eurot veel ei olnudki. Kui nüüd müügihind oleks 46000 EUR, kuidas siis tulu arvutatakse? Kas konverteeritakse 1996. a või praeguse kursi järgi? Kui suur see tulumaks võiks olla?

Vastab MTA spetsialist Reet:

On plaanis paar aastat tagasi ostetud aktsiad maha müüa. Kas laekuv raha tuleb kanda väärtpaberikontoga seotud arvelt investeerimiskontole, et tulumaksu maksmist edasi lükata?

Vastab MTA spetsialist Kersti:

Kasutan tööülesannete täitmiseks isiklikku sõiduautot, pean sõidupäevikut ja registreerin töösõidud iga kord ka ära (s.o spidomeetri alg- ja lõppnäit, samuti sõidu eesmärk). Kas sõidupäevikus tuleb fikseerida ka neid sõite, mis jäid töösõitude vahele, s.o isiklikke sõite?

Vastab MTA spetsialist Regina:

Kas ja kuidas maksustatakse väljaspool Euroopa Liitu olevat firmat A, kes omab kinnisvara Eestis ja kes investeerib Eesti firmasse B? Firma A ise Eestis ei tegutse, aga soovib nüüd soetada Eestis tegutsevast äriühingust B 50-protsendilise osa. Kuna A-l on Eestis kinnisvara ja seega aadress olemas, kas siis koos märkimisväärse osaga Eesti äriühingust soetamisega tekib püsiv tegevuskoht Eestis? Kas ja kuidas maksustamine käib?

Vastab MTA spetsialist Merje:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes