Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Ettevõte (osaühing) tegeleb metsandusega, s.t. teostab võsaraiet, metsaistutustöid, valgustusraiet jne. Ettevõte müüs ka metsamaterjali, deklareeris müügi käibedeklaratsioonil ja tasus käibemaksu. E-maksuametis täideti ka teatis metsamüügi kohta. Kas lisandub ka tulumaks või muud maksud? Kas peab seda metsamaterjali müüki kusagil veel deklareerima?

Vastab MTA spetsialist Ester:

Pärast kinnisvara soetamist on kinnistu jagatud ja üks osa on nüüd ka müüdud. Kuidas sellisel juhul arvutatakse maksusumma? Tegemist ei ole eluasemega. Kas tulumaksu saab/võib tasuda ka jooksval aastal?

Vastab MTA spetsialist Kersti:

Ettevõtte sularahatšekkidel puudub ostja nimi ja on kirjutatud eraklient, kuid tegelikult on tegemist ettevõtlusega seotud kulutšekkidega (tšeki saaja on jätnud ekslikult oma nime ütlemata). Kui kirjutan ise tšekile ettevõtte nime, kas võin tšeki kuludesse kanda ja käibemaksu tagasi küsida?

Vastab MTA spetsialist Kaia:

On kaks Eesti ettevõtet. Mõlemal on olemas ka Soome VAT nr. Ettevõte, kes esitab teenuse eest arve, osutas toitlustusteenust Soomes. Kas ta saab teha arve 0% käibemaksuga? Ja kui nii saab, siis mis viide tuleb arvele kirjutada?

Vastab MTA spetsialist Marge:

Eesti käibemaksukohuslane osutab projekteerimisteenust Venemaa firmale. Kinnisvara asub Venemaal. Kas selline teenus maksustatakse 0% määraga ja milline viide tuleb arvele kirjutada? Millisel juhul eelpool nimetatud teenuse osutamisel võib tekkida maksukohuslasena registreerimise kohustus Venemaal? Kas on oluline teada, kas firma, kellele Venemaal teenust osutame, on käibemaksukohuslane või ei?

Vastab MTA spetsialist Marge:

Eestis registreeritud mittekäibemaksukohustuslane osutab teenust (konsultatsioon ettevõttele) teisele EL-i riigi käibemaksukohustuslasele tolle asukohamaal ja tehingu väärtus on üle 16000€. Kus tekib käive? Mis muutub, kui Eesti ettevõte oleks osutanud teenust kodumaal teisele EL-i liikmele? Eesti ettevõttel tekib kohustus selle tehinguga vormistada end käibemaksukohustuslaseks, millal ja kuidas vormistada teisele ettevõttele arve?

Vastab MTA spetsialist Marge:

Kas liikmemaks on käive käibemaksuseaduse mõistes?

Vastab MTA spetsialist Marge:

Eesti resident töötab üle 183 päeva väljaspool Euroopa Liitu. Tööandja on rahvusvaheline MTÜ ja maksab palka töötaja Eesti pangakontole. Töö tehakse väljaspool EL-i. Milliseid tõendeid on vaja, et saada vabaks Eesti maksudest? Kelle poolt peavad need tõendid olema (asutus, amet jms)? Juhul kui sel riigil, kus tööd teostatakse, pole valitsust (sõja, kodusõja puhul jms), siis kelle poolt (asutus, amet jms) väljastatud dokumendid kehtivad? Millised põhimõtted kehtivad Eesti seadusandluses, kui riigis, kus tööd teostatakse, on humanitaartöö maksudest vabastatud? Kas rahvusvahelise humanitaarmissioonil saadud palk on maksuvaba?

Vastavad MTA spetsialistid Kersti ja Merje:

Kas kaastundeavalduse avaldamist ajalehes äripartneri surma puhul võib kajastada nagu ettevõtlusega seotud kulu?

Vastab MTA spetsialist Regina:

Üks abikaasadest müüs 16 kuud tagasi oma lahusvaraks oleva korteri, sama raha investeeris koos abikaasaga uude ühisesse korterisse. Korter on olnud aasta jooksul nende elukohaks. Kui korter praegu müüa, on tema hind vahepeal tõusnud. Kuidas toimub sel juhul antud müügitehingu tulu maksustamine?

Vastab MTA spetsialist Reet:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes