25.03.2015 Kolmapäev

Kuidas esitada käibemaksudeklaratsioon pikema perioodi rendilepingu kohta?

Firma km-kohustuslane rendib välja teisele km-kohustuslasele firmale oma laohoone. Rendileping tehakse pikema perioodi peale kui 1 kuu ning rendilepingus lepitakse kokku, et kogu rendi eest esitatakse üks arve peale rendiperioodi lõppemist. Kas toimin õigesti, kui esitan arve teisele firmale rendiperioodi lõppedes ja deklareerin siis kogu käibemaksu? Ja kas sellest peab teavitama Maksuametit, et olen laohoone renditeenusele lisanud käibemaksu? (Nimetatud teenus on ühekordne.)

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist
Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Foto: Maksu- ja Tolliamet

Kui teenust või teenuseid osutatakse samale isikule pikema perioodi jooksul kui üks kalendrikuu, lubab käibemaksuseaduse § 11 lõige 4 lugeda käibe tekkimise ajaks kalendrikuu, mil lõpeb periood, mille kohta arve esitatakse või mille kestel saadud teenuste eest tasumine on kokku lepitud. Seega saab üldreeglina toimida nii, nagu postituses kirjas. Seejuures tuleb aga siiski arvestada kahe asjaoluga:

1) kui enne arve väljastamist toimub teenuse või teenuste eest maksmine, siis tekib laekunud summa ulatuses teenuse osutajal käive juba ettemaksu laekumise kuul;

2) kui teenuse osutamise algusest arvates 12 kalendrikuu jooksul ei ole teenuse kohta arvet esitatud ja ei ole ka saadud täies ulatuses ettemaksu selle aja jooksul osutatud teenuse eest, tuleb nende 12 kalendrikuu jooksul osutatud teenus 12. kuul käibemaksuga maksustada ja käibedeklaratsioonil deklareerida.

Vastavalt käibemaksuseaduse § 16 lõikele 3 peab tõepoolest teavitama Maksuametit. Üldreeglina on kinnisasja üürile, rendile või kasutusvaldusse andmine maksuvaba käive, kuid võib vabatahtlikult käibemaksuga maksustada, kui ei ole tegemist eluruumi(de)ga. Seega kui laohoone rendile andmise teenus soovitakse vabatahtlikult käibemaksuga maksustada, tuleb sellest Maksu- ja Tolliametit enne tehingu toimumist kirjalikult teavitada.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!