15.04.2015 Kolmapäev

Kas Eesti ettevõtjal on õigus välisriigi ettevõtja lisatud käibemaksu kajastada ostukäibemaksuna Eesti käibedeklaratsioonil?

Eesti käibemaksukohustuslasest ettevõtja ostab elektroonilist teenust Bulgaaria ettevõtjalt. Bulgaaria ettevõtja on lisanud arvele 20% suuruse käibemaksu. Arvel on viidatud korrektselt Eesti ettevõtjale. Bulgaaria kohalik käibemaks on Google'i andmetel samuti 20%. Kas Eesti ettevõtjal on õigus nimetatud käibemaks kajastada ostukäibemaksuna Eesti käibedeklaratsioonil?

Vastab Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude peaspetsialist, Maksu- ja Tolliamet:

Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist
Ain Ulmre, otseste ja kaudsete maksude talituse peaspetsialist Foto: Maksu- ja Tolliamet

Ei ole sellist õigust - Eestis esitatavas käibedeklaratsioonis saab lahtris 5 sisendkäibemaksuna näidata ainult Eesti käibemaksu. Saadud teenus tuleb sellegipoolest pöördmaksustada, kuid selle hinnale lisatud Bulgaaria käibemaks jäetakse Eestis maksmisele kuuluva käibemaksusumma arvutamisel maksustatavast väärtusest välja.

Niisugusel juhul tuleks kõigepealt pöörduda teenuse osutaja poole selgituse saamiseks, miks ta on oma riigi käibemaksu lisanud - põhimõtteliselt on küll võimalik taotleda teise liikmesriigi maksuametilt selle riigi käibemaksu tagastamist VAT Refund'i kaudu, kuid praktika näitab, et kui teenuse osutaja on teenuse maksustanud käibemaksuga ekslikult, siis tema riigi maksuamet teenuse saajale käibemaksu ei tagasta (see tähendab, teenuse saajal tuleb pöörduda teenuse osutaja poole korrektse 0% määraga arve saamiseks ja ekslikult lisatud käibemaksu tagasisaamiseks, kui see on juba teenuse osutajale tasutud).

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!