23.08.2019 Reede

Tööõnnetus: nutitelefon ja trepil komistamine

22-aastane keevitaja läks peale puhkepausi töökohale. Puhkeruum asub teisel korrusel, töökoht aga esimesel. Töökohale minemiseks pidi töötaja trepist alla minema. Trepp oli korralik ega olnud ka libe.  Töötaja liikus mööda treppi ise vaadates samal ajal oma mobiiltelefoni, töötaja komistas ning kukkus kolmandalt astmelt alla. Kukkumise tõttu murdis töötaja sõrmeluu, tegemist on raske kehavigastusega. 
Tööõnnetus: nutitelefon ja trepil komistamine
Tööõnnetus: nutitelefon ja trepil komistamine Foto: Pixels

Miks juhtus?

Õnnetuse juhtumise põhjus on selge ja ühene – töötaja ei pööranud tähelepanu trepist liikumisele vaid nutitelefonile ning seetõttu komistas ja kukkus. Samalaadsete õnnetuste ärahoidmine on samamoodi väga lihtne – liikudes, eriti treppidel, pöörata tähelepanu oma liikumisteele. Kui liikumistee asemel pöörata liigselt tähelepanu oma telefonis toimuvale siis on ei ole pärast kedagi oma õnnetuses süüdistada. Lisaks on telefonis midagi otsides või sisestades tihti mõlemad käed hõivatud ning ei ole võimalik käsipuust kinni hoida seda nii liikudes ega ka siis kui tasakaal juba kadunud.

Mida tööandja sellises olukorras teha saaks? Tööandja saab töötajate tähelepanu juhtida liikumisteedele tähelepanu pööramise vajadusele aga ta ei saa sundida töötajat valima trepil ohutu liikumise viisi. See on töötaja enda teha. 

Samas on võimalik tuua ka näide, kus ettevõttes oli ohutusjuhendis kirjas, et liikudes olmeruumi ja tagasi ei tohi telefoniga tegelda. Nõude täitmist ka kontrolliti hoolega. Korra kehtestamise vajadus tulenes sellest, et töötajate liikumistee lähedused sõitsid tõstukid ning oli juhtunud paar ohuolukorda, kus telefonis surfanud töötaja kõndis tõstuki teele ette. Olukorrad päästis kiirreageerides pidurdanud tõstukijuht. Sellised olukorrad on väga ohtlikud sest reeglina õnnetused, kus inimesele sõidab tõstuk otsa, lõppevad inimese jaoks väga raskete vigastustega.

Allikas: Tööelu

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes