18.07.2025 Reede

Kolm Euroopa Komisjoni juuli rikkumismenetlust puudutavad Eestit

Euroopa Komisjon võttis kolmapäeval vastu rikkumismenetluste paketi, mille raames astuti samme nende liikmesriikide suhtes, kes ei täida oma Euroopa Liidu õigusest tulenevaid kohustusi. Eesti suhtes algatati kolm rikkumismenetlust.
Euroopa Komisjon andis riikidele, kelle suhtes meetmed algatati, kaks kuud aega vastamiseks ja omapoolsete parandusmeetmete rakendamiseks.
Euroopa Komisjon andis riikidele, kelle suhtes meetmed algatati, kaks kuud aega vastamiseks ja omapoolsete parandusmeetmete rakendamiseks. Foto: RUP

Komisjon algatas rikkumismenetluse Saksamaa ja Eesti suhtes, saates neile ametliku kirja seoses ühekordsete plasttoodete direktiiviga, mille eesmärk on ennetada ja vähendada teatavate plasttoodete mõju keskkonnale ja inimeste tervisele ning edendada üleminekut ringmajandusele.

Eesti puudujäägid Euroopa Liidu keskkonnaalaste nõuete täitmisel

Eestis on vastavuskontroll näidanud, et Eesti laiendatud tootjavastutuse süsteemid ei hõlma täielikult kõiki nõutavaid ühekordselt kasutatavaid plasttooteid ning see piirab direktiivi kohaldamisala.

Lisaks ei määratle Eesti põhjalikult aruandlussüsteemide rolle ja kohustusi. Samuti näib, et Eesti raamistikus puuduvad piisavad meetmed tarbijate teavitamiseks korduskasutatavatest alternatiividest, korduskasutussüsteemidest ja jäätmekäitlusvõimalustest.

Komisjon otsustas saata ametliku kirja Bulgaariale, Eestile, Iirimaale, Hispaaniale, Itaaliale, Leedule, Austriale, Slovakkiale ja Soomele metaanimääruse puuduliku täitmise eest.

Eestile saadeti ametlik kiri, sest Eesti ei ole määranud metaanimääruse rikkumise eest vastutavat pädevat asutust ega teavitanud sellest komisjoni. Euroopa Liidu metaanimääruses käsitletakse metaaniheidet toornafta-, maagaasi- ja söesektoris. Selle eesmärk on parandada metaaniheite mõõtmist ja aruandlust Euroopa Liidus.

Samuti motiveerib see Euroopa Liidu rahvusvahelisi partnereid oma metaaniheidet mõõtma, sellest aru andma ja seda vähendama. Liikmesriigid pidid teatama komisjonile oma pädevate asutuste nimed ja kontaktandmed, kuid Eesti ei ole seda kohustust veel täitnud.

Liikmesriikidel on aega kaks kuud parandusmeetmete rakendamiseks

Lisaks otsustas komisjon saata põhjendatud arvamuse Belgiale, Bulgaariale, Saksamaale, Eestile, Hispaaniale, Itaaliale, Austriale, Poolale ja Rootsile seoses omavahendite ja kõlblike kohustuste miinimumnõude teatavaid aspekte käsitleva direktiivi ülevõtmisega.

Eesti ja nimetatud kaheksa liikmesriiki ei ole täielikult üle võtnud II ahelmeetodi direktiivi, mille ülevõtmise tähtaeg oli 13. november 2024. Daisy Chains II direktiiviga muudetakse pankade finantsseisundi taastamise ja kriisilahenduse direktiivi, et kehtestada proportsionaalsus pankade ja investeerimisühingute hoitava võlapuhvri kohaldamisel, et nad saaksid katta kahjumi ning olla kriisilahenduse käigus rekapitaliseeritud.

Õigusaktide täielik rakendamine on väga oluline, et parandada pankade kriisilahenduskõlblikkust ja vältida võrdsete võimalustega seotud probleeme pangagruppide eri struktuuride vahel.

Riikidel, kelle suhtes meetmed algatati, on nüüd kaks kuud aega vastamiseks ja omapoolsete parandusmeetmete rakendamiseks. Kui seda ei tehta, võib Euroopa Komisjon menetlust jätkata – esitada põhjendatud arvamuse või anda juhtumi Euroopa Liidu Kohtusse ning taotleda rahalise karistuse määramist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255