„Maa- ja ringkonnakohtu otsused kinnitavad, et heausksete hoiustajate petmisele ning nende raha omakasupüüdlikule kantimisele järgneb ühemõtteline hukkamõist ja karistus,“ ütles riigiprokurör Sigrid Nurm, kes esindas riiklikku süüdistust.
Hoiu-laenuühistu liikmeid eksitati teadlikult
Prokuratuuri juhitud menetluses tuvastati, et süüdimõistetud ERIAL-i juhid reklaamisid ühistut jõukamana, kui see tegelikult oli ehk valetasid hoiu-laenuühistu liikmetele ja avalikkusele.
Rikkuse illusioon loodi ühistuga liitunute raha keerutamisega erinevate äriühingute ja ERIAL-i vahel, mille tulemusena tekkisid näilised rahavood, mis justkui näitasid, et hoiu-laenuühistu rahakott aina kasvab. Lisaks tegi ERIAL-i juht kinnisvaratehinguid, millega viis hoiu-laenuühistust ebaseaduslikult välja ligikaudu miljon eurot hoiustajate raha.
Selline käitumine on kuritegelik, mistõttu esitas prokuratuur süüdistuse investeerimiskelmuses ja omastamises. Kohtud on prokuratuuri süüdistust kinnitanud.
ERIAL-i juhtinud Ilya Dyagelevi karistas kohus viie aasta pikkuse reaalse vangistusega investeerimiskelmuse, omastamise ja altkäemaksu andmise eest. Daniela Dalberg-Dyagelevat karistas kohus kolme ja poole aasta pikkuse tingimisi karistusega. Daniel Nevskyle mõistis kohus kahe aasta ja 11 kuu pikkuse tingimisi vangistuse.
ERIAL-i juhtum tõi kaasa seadusemuudatused
„Seadusandja on juba käivitanud mitu seadusmuudatust, et tulevikus oleks selliseid skeeme raskem ellu viia. See on väga oluline, et kaitsta investoreid, hoida ära sarnaste skeemide kordumist ja muuta Eesti finantsteenuste turg turvalisemaks ning läbipaistvamaks,“ ütles Nurm.
Samas näitab ERIAL-i kaasus, kui oluline on investori omavastutus. Seetõttu peab iga investeerimisotsuse puhul põhjalikult aru saama raha panustamisega seotud riskidest ja kohustustest.
„Kui tahes hästi reklaamitud investeerimisvõimaluste puhul on äärmiselt oluline teha endale selgeks taust, investeerimisvõimaluse loogika ja tegelikud finantsriskid,“ rõhutas riigiprokurör Sigrid Nurm.
„Mitte ükski investeering pole riskivaba ja ükski kasumiprotsent garanteeritud. Seetõttu on korralik eeltöö tõhusaim viis enda vara kaitsta,“ lisas riigiprokurör Sigrid Nurm.