20.07.2023 Neljapäev

Kuidas oma pead kaitsta?

Mitmetel töödel esineb peavigastuse oht. Enamesinev on see ehitus-, metsa- ja tõstetöödel.

Töötaja kõrgusest kukkumise oht tuleb välistada kaitsepiirete kasutamisega.
Töötaja kõrgusest kukkumise oht tuleb välistada kaitsepiirete kasutamisega. Foto: pixabay

Peavigastuse ohtu ei ole võimalik täielikult välistada tööde parema korraldamise või ühiskaitsevahendite (näiteks varikatuste) kasutamisega, mistõttu tuleb kasutada ka isikukaitsevahendeid, kas kaitsekiivrit või löögikindlat töömütsi.

Kaitsekiiver

Kaitsekiiver kaitseb töötajat kukkuvatest esemetest tuleneva ohu eest, kuid kiivri valikul tuleb arvestada ka muid töökohal esinevaid ohtusid. Näiteks võib kaitsekiiver päästa olukorras, kus kõikuv kraanakonks või tellingute väljaulatuv osa võib pead külje pealt vigastada. Lisaks on vajalik kaitsekiivrit kasutada ka elektritöödel, kus on oht kokku puutuda pingestatud juhtmetega.

Töötamine kõrgustes

Töötaja kõrgusest kukkumise oht tuleb välistada kaitsepiirete kasutamisega. Kui see ei ole võimalik, tuleb kasutada ohutusrakmeid. Kindlasti tuleb kõrgusest kukkumise ohu (näiteks töö redelil, tellingutel, töö kõrgel paiknevatel töötamiskohtadel) ja tööprotsessist tuleneva peavigastuse ohu korral (näiteks tellingute püstitamine ja lahtivõtmine) kinnitada kaitsekiivri lõuarihmad.

Kinnitatud lõuarihmadega kaitsekiivriga on kukkumisel vigastused üldjuhul kergemad ja ei ole ohtu, et kõrgusest kukkumisel tuleb kiiver peast ära. Lõuarihmad on vajalikud ka juhul, kui tööülesannete täitmisel tuleb kummarduda või esineb kiireid liigutusi, mille tõttu võib kaitsekiiver peast kukkuda.

Kaitsekiivri valikul tuleb lisaks lõuarihmade vajadusele mõelda, kas koos kaitsekiivriga on vaja kasutada kõrvaklappe, kaitseprille või kaitsevisiiri. Kui on, tuleb valida kaitsekiiver, mille külge saab kinnitada kõrvaklapid, kaitseprillid või kaitsevisiiri.

Kiivri kasutamine

Kaitsekiivrite puhul tuleb jälgida, et need oleks kasutuskõlblikud. Kiivritele on märgitud nende valmistamise aeg ja üldjuhul on kasutusjuhendisse märgitud, kui pikka aega kiivri kaitseomadused säilivad. Osadel kiivritel on UV-indikaator, mille järgi saab samuti hinnata kiivri kasutuskõlblikkust.

Sõltumata ajafaktorist ei tohi kasutada kaitsekiivrit, mis on saanud tugeva löögi, ehkki kiivril ei pruugi olla silmnähtavat kahjustust. Plastikus võivad olla mõrad ning uuele löögile kiiver enam vastu ei pea. Kui kaitsekiivril on nähtavaid kahjustusi, nagu praod või mõlgid, tuleb see kindlasti kasutuselt eemaldada.

Kiivri kaitseomaduste säilitamiseks tuleks vältida töövälisel ajal kiivri hoidmist päikese käes (näiteks auto tagaaknal). Samuti võivad kiivri kaitseomadusi mõjutada kleebised, mis ei ole valmistaja poolt kiivrile kleebitud. Enne kiivrile kleebiste kleepimist tasub kasutusjuhendist vaadata, kas ja millistel tingimustel on see lubatud.

Löögikindel müts

Peavigastuse ohtu aitab vähendada ka löögikindel müts, kuid selle kasutamisel peab arvestama, et see ei kaitse kukkuvatest esemetest tuleneva ohu eest. Löögikindel töömüts on ette nähtud pea kaitsmiseks juhul, kui see lüüakse tugevasti ära vastu kõva liikumatut objekti. Löögikindel müts sobib näiteks töötamiseks, kui töökohal on palju seadmeid või torusid ning oht, et töötaja võib liikumisel  pea ära lüüa. Seega ei ole õige kasutada löögikindlat mütsi kaitsekiivri asemel. Löögikindel müts ei sobi kasutamiseks tõstetöödel ega üldjuhul ka ehitusplatsidel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255