05.08.2022 Reede

Kes on ülemus? Lõpetagem ärakasutamine alltöövõtuahelates!

Euroopa Liidu tasandil tunnustatud sotsiaalpartner Euroopa ehitus- ja puidutööliste ametiühingute föderatsioon (EEPAF) on algatanud kampaania „Kes on ülemus? Lõpetagem ärakasutamine alltöövõtuahelates!“, millega pööratakse tähelepanu seoses alltöövõtuga valitsevatele murekohtadele ehitussektoris ning taotletakse Euroopa Liidu tasandil õigusaktide muudatusi ja reeglite efektiivsemat jõustamist.

Peatöövõtja otseses alluvuses töötamine peaks olema normiks, et ka alltöövõtu puhul oleks töötajate täielik võrdne kohtlemine – võrdne töötasu võrdse töö eest.
Peatöövõtja otseses alluvuses töötamine peaks olema normiks, et ka alltöövõtu puhul oleks töötajate täielik võrdne kohtlemine – võrdne töötasu võrdse töö eest. Foto: pixabay

Kuigi alltöövõtuna teatud ettevõtete palkamine spetsiifilise tehnilise ülesande täitmiseks on tavaline nähtus, kaasneb sellega EEPAF-i sõnul eriti piiriüleses kontekstis tihti ärakasutamist, pettust ja tööjõu kuritarvitamist. Alltöövõtuahelaid kasutatakse sageli töösuhete varjamiseks, sotsiaalkindlustus- ja teistest maksudest kõrvalehiilimiseks, ühis- ja solidaarvastutusest ning tööinspektsioonide kontrollidest pääsemiseks.

Peamiste murekohtadena on EEPAF välja toonud klientide ja peatöövõtjate poolt alltöövõtjatele avaldatav kulude kokkuhoiusurve ja lühikesed tähtajad. Sageli võib see põhjusteks olla, miks alltöövõtjad ei maksa kollektiivläbirääkimiste kokkuleppe alusel ettenähtud tasu või töötasu alammäära, eiravad ületunnitöö, töötervishoiu ja tööohutuse, majutuse ja transpordi osas kehtestatud nõudeid.

Lisaks kaovad alltöövõtjad pärast kuudepikkust töötamist töötajatele palka maksmata. Nende ettevõtete näol on sageli tegu üksnes töövahenduse pakkujate ja riiulifirmadega, kes ei tegele reaalse ja tootliku äritegevusega. Mobiilsed töötajad teistest Euroopa Liidu riikidest ja üha enam ka kolmandatest riikidest langevad sageli deklareerimata ja aladeklareeritud töö, võltspostituste ja sotsiaalkindlustuspettuste ohvriks. Töötajad on enesele teadmata deklareeritud palgatöötajate asemel mikroettevõtetena varjates tegelikku sõltuvust töötajate ja nende tööandjate vahel.

Lahendustena näeb EEPAF muu hulgas alltöövõtuahela piiramist maksimaalselt ühe või kahe tasandiga nii riigi- kui ka erahangete lepingute puhul. Nimelt, mida pikem on alltöövõtuahel, seda läbipaistmatum see on ja seda keerulisem on selle üle kontrolli teostada ning olemasolevaid õigusakte ja kollektiivlepinguid jõustada.

Samuti peab EEPAF vajalikuks rangemate reeglite kehtestamist riigihangete puhul. Nende sõnul on vaja siduvaid õigusakte, mis tagaks, et ainult ettevõtted (sh kõik alltöövõtjad), kes peavad kollektiivläbirääkimisi ja maksavad palka vastavalt kõige soodsamatele kollektiivlepingutele, võivad võita riigihanke. EEPAF on seisukohal, et hoolsuskohustuse vabastusklauslid tuleks ära keelata ning liikmesriikidel tuleks kehtestada ehituses ühis- ja solidaarvastutus selliselt, et alltöövõtja tegude eest oleks võimalik vastutusele võtta kliente ja peatöövõtjaid. See soodustaks ettevõttete valikul hoidumast riiulifirmadest ja kahtlase taustaga töövahenduse pakkujatest.  

Ühtlasi kutsub EEPAF koos nende tööandjaid esindava sotsiaalpartneriga Euroopa Ehitustööstuse Föderatsiooniga üles tagama tõhusaid Euroopa digitaalseid jõustamisvahendeid, mis muudaksid piiriülesed alltöövõtuahelad võimalikult pettusekindlaks. Euroopa sotsiaalkindlustusnumber (ESSN) või pass (ESSP) peaks võimaldama reaalajas piiriülest juurdepääsu andmetele.

Tugevdamist vajab ka ametiühingute ja töötajate esindajate õigus jälgida ja jõustada töötajate õigusi alltöövõtuahelates, tagades neile täieliku juurdepääsu kogu teabele alltöövõtu kohta ning andes õigused külastusteks ja audititeks tööobjektidele ilma eelneva teavitamiseta. Lisaks leivad nad, et Euroopa ja riiklikud õigusaktid peaksid tagama võrdse kohtlemise nii riigi- kui ka erahangete puhul nõnda, et alltöövõtja kohaldaks oma töötajatele samu töötingimusi ja sotsiaalkindlustusõigusi, mida rakendab peatöövõtja. Peatöövõtja otseses alluvuses töötamine peaks olema normiks, et ka alltöövõtu puhul oleks töötajate täielik võrdne kohtlemine – võrdne töötasu võrdse töö eest.

Käesolevaga kutsub tööinspektsioon inimesi üles andma oma panus alltöövõtuga seotud teemal teadlikkuse tõstmisel ja ehituses ausat konkurentsi ning töötajate õigusi enam tagavate muudatuste elluviimisel. Nimelt on kõigil võimalik teha Euroopa Komisjonile ettepanekuid Euroopa Liidu õigusaktide täiustamiseks Euroopa Liidu ametlikul veebilehel. Euroopa Komisjon teeb omakorda seaduslikke ettepanekuid Euroopa Parlamendile ja Euroopa Liidu Nõukogule, tuginedes muu hulgas kodanike ja huvirühmade seisukohtadele. Rohkem teavet kampaania kohta leiate Euroopa ehitus- ja puidutööliste ametiühingute föderatsiooni koduleheküljelt.

Tööseadusandluse rikkumisest on võimalik Tööinspektsiooni teavitada aadressil See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud..

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference