08.07.2025 Teisipäev

Teadlased: See suvi pole normist halvem

Taltech teadlased näevad eesti suve ilmas tavapäraseid kõikumisi.
Teadlased: See suvi pole normist halvem
Teadlased: See suvi pole normist halvem Foto: RUP

Kuigi paljudele eestlastele on selle suve ilm ehk liiga heitlik tundunud – rohkete sademete ja vaid lühikeste rannailmaperioodidega –, kinnitavad TalTechi teadlased, et tegemist on siiski tavapärase suveilmaga. Nende sõnul pole märgata olulisi muutusi võrreldes varasemate aastate ja Eesti suvise kliimanormiga.

Miks suvi tundub jahedam ja vihmasem?

Katrin Kääriku ja Aarne Männiku, TalTechi meresüsteemide instituudi teadlaste sõnul, on loomulik, et suveilm aastast aastasse kliimanormi suhtes kõigub. Suurem kontrast tänavuses ilmas võib olla tingitud viimaste aastate juunikuudest, mis olid keskmisest soojemad, päikeselisemad ja sademetevaesemad. "Kõrvalekalded normist on normaalsed, need peegeldavad loomulikku kõikumist," selgitavad teadlased.

Käesoleva aasta juunis oli õhutemperatuur pisut alla keskmise – kui 30 aasta keskmine on 14,8 soojakraadi, siis tänavu oli see 14,0 kraadi. Sademete hulk oli seevastu märkimisväärselt suurem, ulatudes 150 protsendini normist, mis on 1,5 korda üle keskmise. Päikesetunde oli samuti normist veidi vähem.

Kas jahe suvi tähendab alati vihmast suve?

Männik rõhutab, et Eestis pole suveilmadel regulaarseid perioodilisi kõikumisi. Seega ei tähenda keskmisest jahedam suvi ilmtingimata vihmast suve. "Suvi võib olla keskmisest jahedam ja samal ajal ka sademetevaesem ehk siis kuivem," selgitab ta.

Kuigi viimase seitsme aasta meteoroloogiline suvi (juuni, juuli ja august) on olnud pikaajalisest normist soojem, on sademete keskmine hulk varieerunud. Varasemad suved, mis meenuvad kui kuivad ja palavad, ei olnud tegelikult sugugi põuased. Teadlased selgitavad, et sademete hulk varieerub suvel tugevalt ka ruumiliselt – on piirkondi, kus sajab alla normi ja piirkondi, kus sajab üle normi. Näiteks eelmisel suvel ootasid Lääne-Eesti saared vihma, samas kui Kesk- ja Ida-Eestis oli seda oluliselt üle normi.

Millal oodata kuumemaid päevi?

Ehkki nii märtsis kui ka aprillis ületas keskmine õhutemperatuur oluliselt normi, polnud kevad sellel aastal pikaajalise keskmisega võrreldes sugugi jahe. Viimati oli tavapärasest jahedam mai ja juuni ehk niinimetatud "hilise suve algus" aastal 2017.

Kuigi tänavune Eesti suvi võib paljude jaoks tunduda liiga jahe ja vihmane, on teadlaste sõnul veel lootust soojadeks suvepäevadeks. "Ajalooliselt on kõige suuremad kuumalained esinenud juuli lõpus ja augusti alguses," nendivad teadlased. Nii et rannahooaeg pole veel kaugeltki läbi!

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255