11.03.2020 Kolmapäev

Swedbank võis rikkuda USA sanktsioone kuni 4,8 miljoni dollari mahus

Advokaadibüroo Clifford Chance tuvastas Swedbanki rahapesuauditi läbiviimisel, et pank vahendas 2014.–2019. aastatel läbi oma Balti üksuste ligikaudu 4,8 miljoni USA dollari mahus tehinguid, mis võisid rikkuda rahvusvahelisi sanktsioone, kirjutab Postimees.  Pank edastab sellesisulise raporti USA rahandusministeeriumi sanktsioonide täitmise üksusele OFAC (U.S. Treasury's Office of Foreign Assets Control), teatas Swedbank börsile.

Clifford Chance on uurinud Swedbanki rahapesuvastaste meetmete täitmist alates möödunud aasta veebruarist.
Clifford Chance on uurinud Swedbanki rahapesuvastaste meetmete täitmist alates möödunud aasta veebruarist. Foto: Pixabay

Clifford Chance avastas 586 tehingut 4,8 miljoni USA dollari ulatuses, millest 95 protsenti läbisid panka 2015.-2016. aastatel. 508 tehingut moodustavad palgamakseid ja muid makseid, mis on seotud ühe laevaga, mille omanik asub Krimmis ja kasutas Swedbanki Balti üksust.

Krimmi annekteerimise tõttu on sanktsioonidega kehtestatud investeerimis- ja finantspiirangud, samuti impordi- ja ekspordikeelud ning teenuste osutamisega seotud piirangud.

OFAC kontrollib, et sanktsioonide all olevaid organisatsioone, ettevõtteid ega isikuid ei teenindataks. Rikkumine võib tähendada, et tehinguga olid seotud sanktsioneeritud isik ja USA finantssüsteem.

Clifford Chance on uurinud Swedbanki rahapesuvastaste meetmete täitmist alates möödunud aasta veebruarist ning see sisaldab klientide ja kahtlaste tehingute uurimist perioodil 2007. aastast kuni 2019. aasta märtsini. Samuti on luubi all see, kuidas on Swedbank ümber käinud pangasiseste ja -väliste avalikustamistega.

Advokaadibüroo uurib kõiki dollaritehinguid Swedbanki Eesti, Läti ja Leedu üksustes, mis jõudsid USA finantssüssteemi perioodil 2014–2019. Viieaastane periood valiti, kuna selle ajaga aeguvad hagi esitamise tähtajad.

Swedbanki tegevjuhi Jens Henrikssoni sõnul ongi Clifford Chance'i ülesandeks teavitada igast võimalikust sanktsiooni rikkumisest, mis uurimise käigus ilmneda võib. Ta möönis, et panga tunne-oma-klienti meetmetes ja tehingute monitoorimises on olnud vajakajäämisi.

Samal ajal on mõningane kergendus, et see puudutab suhteliselt väikest summat ja väheseid tehinguid, nagu palgamaksed," ütles Henriksson. 

Clifford Chance teeb rahapesuauditi avalikuks 23. märtsil.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference