08.01.2024 Esmaspäev

Sel aastal tõusevad hinnad ligi 4 protsenti

Detsembris jäi keskmise tarbimiskorvi maksumus eelmiste kuudega sarnasele tasemele.

Liis Elmik, vanemökonomist, Swedbank
Liis Elmik, vanemökonomist, Swedbank Foto: Swedbank

Viimase kaheksa kuu jooksul ei ole Eestis hinnad tõusnud. Detsembris kallinesid kaubad ja teenused aastatagusega võrreldes siiski 4 protsenti. 

Käibemaksu tõus jõuab kaupade ja teenuste hindadesse järk-järgult. Paljud hinnad muutusid ilmselt juba eelmise aasta lõpus, aga hinnaindeksis see veel ei kajastunud, kuna statistikas registreeritakse enamik hindu kuu keskel.

Toidu hinnad on viimastel kuudel olnud muutlikud. Hinnad varieeruvad kauplustes üsna suurel määral. Erinevad on ka kliendikaartidega kaasnevad soodustused, mida hinnastatistikas aga ei arvestata.

Sel aastal peaksid hinnad kasvama ligi 4 protsendi võrra. Pool hinnatõusust tuleb käibemaksu ja aktsiisimaksude tõstmisest.

Aasta tuleb majanduslikus mõttes endiselt keeruline. Kuigi hinnatõus ei ole enam kiire, võtab ostujõu taastumine aega. Üldine majanduslik ebakindlus ja tööpuuduse tõus sunnivad tarbijaid ettevaatlikkusele. Seetõttu jääb tarbimine aasta esimesel poolel nõrgaks. See omakorda piirab võimalust hindu tõsta.

Kõige rohkem mõjutab hinnatõusu transport. Kerkivad käibemaks ja alates maist diisli aktsiis, automaksu tuules kallinevad sõidukid, kaob tasuta bussisõit mitmel maakonnaliinil ja tõusevad rongipiletite hinnad.

Toidu hinnad 2024. aastal kasvavad, aga oluliselt vähem kui kahel eelmisel aastal. Kuna toidu osakaal perede eelarves on suurenenud, mõjutab toidu kallinemine siiski oluliselt üldist hinnatõusu.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255