08.08.2022 Esmaspäev

Luminor: laenuintress sõltub eelkõige taotleja isiklikest näitajatest

Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul oleneb intressipakkumine mitmetest isiklikest näitajast, mistõttu tekivad ka erinevused pakkumiste vahel.

Intressipakkumine sõltub reast näitajatest.
Intressipakkumine sõltub reast näitajatest. Foto: pixabay

Näitajatest olulisemad on Rebase sõnul sissetulek ja senine maksekäitumine, sealjuures on kehvema krediidiajalooga inimesel suurem tõenäosus saada pangalt veidi kõrgem intress kuna riskid on suuremad.

Samas ei tähenda see, et kunagi rahaliselt libastunud inimene enam pangast laenu ei saakski. Panka nõustamisele on ikka mõtet tulla, tõenäoliselt leiame ühiselt mõlemale poolele sobiva lahenduse,

ütles Rebane pressiteates.

Varasema küsitava maksekäitumise korral saab riske maandada näiteks kõrgema omaosaluse või väiksema laenusummaga.

Rebase sõnul mängib laenuintressi kujunemisel rolli ka kinnisvara olukord, mida laenuga soetada soovitakse. "Kus see asub, kas on vaja teha kapitaalremonti, milline võiks olla selle väärtus aastate pärast – need on küsimused, mida pank peab enne laenu väljastamist läbi analüüsima," lisas ta. Samuti võetakse arvesse seda, kas kinnisvarast saab laenutaotleja kodu, läheb väljaüürimisele või plaanitakse ruumidele mingit muud otstarvet.

Lõplik laenu maksumus sõltub ka üldisest konkurentsiolukorrast ehk milliste intressidega teised pangad sarnaseid laene väljastavad, suurema konkurentsi puhul saavad taotlejad tõenäoliselt parematel tingimustel laenu. "Isiklikud tegurid jäävad aga ikka rolli mängima ning seetõttu on tark vältida kiirlaenude võtmist, krooniliseks võlgnikuks jäämist või muid finantsilisi äpardusi, mis inimese laenuvõimekuse ja finantsdistsipliini kahtluse alla seavad," toonitas Rebane.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!