22.05.2025 Neljapäev

Teisest sambast lahkunute arv on jõudnud ligi veerand miljonini

Neli aastat pärast pensionireformi on teisest sambast lahkujate hulk jõudnud ligikaudu 250 000 inimeseni. Praegu kehtiva korra järgi saavad pensionisambast lahkujad teise sambaga uuesti liituda alles kümne aasta pärast, kuid on arutletud ka selle üle, kas ooteaeg peaks olema lühem.
Luminori pensionifondide fondijuhi Vahur Madissoni sõnul võivad need inimesed, kes esmalt kasutasid teise samba raha põletavate finantsküsimuste lahendamiseks, olla nüüd valmis taas pikaajaliselt koguma.
Luminori pensionifondide fondijuhi Vahur Madissoni sõnul võivad need inimesed, kes esmalt kasutasid teise samba raha põletavate finantsküsimuste lahendamiseks, olla nüüd valmis taas pikaajaliselt koguma. Foto: RUP

„Kümneaastane ooteaeg sai kehtestatud selleks, et lahkujad mõtleksid oma otsuse tõsiselt läbi. Nüüd, kui reformist on peagi viis aastat möödas, oleks mõistlik teha vahekokkuvõtteid ja hinnata, kas selline pikk paus end õigustab,“ sõnas Luminori pensionifondide fondijuht Vahur Madisson.

Uus võimalus koguda

Pensionisüsteem on muutunud ning inimeste finantsteadlikkus paranenud, mis loob eeldused, et osa lahkunutest võiks soovida uuesti teise sambaga liituda. Samas leidub kindlasti ka skeptikuid, kes isegi ooteaja lühenedes taasliitumist ei kaaluks. 

Eksperdi sõnul näitab statistika, et peamiselt võtsid raha välja inimesed vanuses 35–55, kes teenivad Eesti keskmist palka. Nii vanuseliselt kui sissetulekult on just need inimesed teise pensionisamba sihtgrupp, sest piisavalt tööaastaid on veel ees ning nende tulevane pension sõltub suuresti omafinantseeringust. Rahvastiku vananedes ja riigi võimekuse kahanedes pensione maksta muutub isiklik panus vanaduspõlve kindlustamisse üha olulisemaks.

Teise sambaga uuesti liituda soovijate arv võib olla märkimisväärne, usub Madisson. „Olen kindel, et ligi veerand miljoni lahkuja seas on vähemalt kümmekond protsenti neid, kes oleks valmis kogumist taas alustama. Seetõttu tasuks kindlasti korraldada uuring, et mõista lahkujate praeguseid hoiakuid ja mõtteid taasliitumise tähtaja lühendamise kohta.“

Vahur Madissoni sõnul võivad need inimesed, kes esmalt kasutasid teise samba raha põletavate finantsküsimuste lahendamiseks, nagu kõrge intressidega laenude tagasimaksmiseks või kodulaenu sissemakseks, olla täna valmis taas pikaajaliselt koguma. Samuti võib teadlikkuse kasv muuta varasemad otsused kahetsusväärseks, sest teine sammas on kõige populaarsem ja soodsam kogumisvahend nii riigipoolse 4% panuse kui maksuefektiivsuse seisukohast. „Võib juhtuda, et hetkevajadused, kogenematus või sobimatu fond viis lahkumisotsuseni. Kui pakkuda varasemat taasliitumist, on inimestel võimalus teha teadlikum valik ja vajadusel konsulteerida spetsialistidega,“ arutles ekspert.

Ta lisas, et sambaga uuesti liitumist toetab ka fakt, et pensionisüsteem ja -fondid on viimastel aastatel muutunud paindlikumaks. „Pensionifondide kulud on vähenenud ning turule on tulnud ka passiivsed fondid, mis on kogujate seas väga populaarsed. Lisaks on nüüd võimalus suurendada teise samba sissemakseid neljale protsendile või isegi kuuele protsendile, mis teeb kogumise atraktiivsemaks.“

Madissoni sõnul võimaldaks ooteaja lühendamine inimestel kaotatud aega osaliselt tasa teha ning parandaks laiemalt inimeste kindlustunnet tuleviku suhtes. „Oluline on teemat põhjalikult analüüsida ja uurida, millistel tingimustel oleks taasliitumine kõige tõhusam ja inimestele kasulik. Oleks igati tervitatav kui inimesed saaksid juba varem võimaluse teise sambaga uuesti liituda, et kasutada parimat kogumislahendust pensionipõlve kindlustamiseks,“ võttis Luminori pensionifondide fondijuht oma mõtted kokku.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255