24.03.2022 Neljapäev

Keskkriminaalpolitsei kahtlustab Swedbanki rahapesus 2014.–2016. aastal

Keskkriminaalpolitsei teavitas Swedbank Eestit, et pangaüksust kahtlustatakse rahapesus aastatel 2014-2016. 

Keskkriminaalpolitsei teavitas Swedbank Eestit, et pangaüksust kahtlustatakse rahapesus aastatel 2014-2016.
Keskkriminaalpolitsei teavitas Swedbank Eestit, et pangaüksust kahtlustatakse rahapesus aastatel 2014-2016. Foto: keskkriminaalpolitsei

Kriminaaluurimine pärineb 2019. aastal algatatud finantsinspektsiooni juurdlusest, mille käigus paljastati hulk puudujääke panga rahpesutõkestamise meetmetes. Inspektsioon jagas toona oma uurimistulemusi ka prokuratuuriga, teatas Swedbank AB. 

Keskkriminaalpolitsei ja riigiprokuratuur alustasid Swedbank AS-i suhtes kriminaalmenetlust 2019. aastal ja alates sellest ajast on tehtud mitmeid toiminguid. Uuritakse aastail 2011–2017 toime pandud võimalikku rahapesu ning võimalikku valeandmete esitamist finantsjärelevalvele.

Swedbank Eesti emafirma Swedbank AB teatas 15. märtsil, et Swedbank Eesti sai kahtlustuse rahapesus ning uurimine kontrollib, kas Swedbank AS-is on toimunud rahapesu või muu kuritegelik tegevus. Swedbank kinnitas, et teeb ametiasutustega koostööd ja jagab kogu infot uuritavate sündmuste kohta. 

Rootsi ja Eesti finantsinspektsioonid on ühisuurimise käigus leidnud, et Swedbankil on Balti riikides olnud suuri vajakajäämisi rahapesu tõkestamise reeglite täitmisel ning teinud Swedbank AB-le hoiatuse ja määranud 4 miljardi Rootsi krooni ehk ligikaudu 360 miljoni euro suuruse trahvi.

Rootsi ringhäälingu SVT andmeil osales Swedbank aastail 2007–2015 Balti riikides ligikaudu 40 miljardi Rootsi krooni ehk 4 miljardi euro väärtuses aset leidnud rahapesus.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!