14.04.2020 Teisipäev

EVEA: otsetoetuste summad on ebapiisavad

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtete Assotsiatsiooni (EVEA) teatel on praegu riigi poolt plaanitud otsetoetuste summad ebapiisavad ning neid tuleks muuta paindlikumaks.
Pildil EVEA president Heiki Rits
Pildil EVEA president Heiki Rits Foto: EVEA

"Me ei saa rääkida vaid turismisektori päästmisest. Vaja on säilitada ka kõik turismi toetavad teenused, mis loovad reisimotivatsiooni Eestisse – näiteks heaolu-, ilu-, tervise-, puhastuseteenused, käsitöö-, suveniiri-, kunsti- ja teised väikepoed turismipiirkondades," ütles EVEA president Heiki Rits pressiteate vahendusel.

"Peab ka märkima, et juba plaanitud otsetoetuste summad on kordades ebapiisavad – 25 miljonit eurot turismile ja 10 miljonit erinevatele mikro- ja väikeettevõtetele. Suur osa selle kahe meetme praegusest sihtgrupist jääb toetusest ilma," lisas Rits.

EVEA leiab, et hetkel pakutud kriisimeetmed on lünklikud ja on vaja tekitada lisainstrumente nii neile, kes tööturumeetmetest abi ei saa, kui ka teistele enim kannatanud sektoritele.

"Ainult laenudega ei ole võimalik päästa olulise osa kõige väiksemaid, kelle tegevus on täielikult seiskunud ning kelle tulud ja marginaal ei võimalda teenindada täiendavaid laene eriolukorrale järgnevatel kuudel," ütles EVEA asepresident Marina Kaas.

"Me ei räägi ära leierdatud Milton Friedmani "helikopterist raha külvamisest", kuigi ka seda täna praktiseerib mikroettevõtete toetuseks enamus EL-i liikmesriike, vaid konkreetsetele enimkannatanud sektoritele sihitud lühiajalisest ja väiksemahulisest abist," lisas Kaas.

Samuti on EVEA hinnangul väga oluline tekitada võimalus lisavahendite kiireks kaasamiseks laenude ja garantiide otstarbeks Kredexile ja MES-ile uutest, aprillis väljakuulutatud EL-i kriisipakettidest. Seda võimalust tuleks ette näha juba täna, sest EVEA hinnangul võib eeldada, et kriisilaenude ja -käenduste 5 miljoni euro ülempiiri plaanitud kaotamisel panevad suuremad ettevõtted kogu laenuressursi kiiresti kinni ning väiksematele ei jätku. 

Lisaressurssi on kindlasti vaja kaasata ka juba EVEA ettepanekul arendatavasse Kredexi mikrokrediidi meetmesse. Kui see temaatika ei jõua esimesse lisaeelarvesse, siis kutsub assotsiatsioon otsustajaid koheselt alustama teise lisaeelarve kavandamist.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes