„Selleks, et ettevõtjad saaksid investeerida ja teha tulevikuplaane, peab maksukeskkond olema stabiilne ja prognoositav,“ ütles EVEA president Ille Nakurt-Murumaa. „Pärast 2022. aastal toimunud korralist maa hindamist riigi poolt kasvas oluliselt maksustatava maa hind ning koos sellega ka märkimisväärselt maamaksule kuluvad summad.“
Maamaksu prognoosimatu tõus ohustab ettevõtjate kindlustunnet
2024. aastal ei tohtinud maamaksu summa leevendusmeetmena suureneda aastas üle 10 protsendi. 2025. aastal võib kohalik omavalitsus seda tõsta kuni 50 protsenti ning 2026. aastast alates võib tõus jääda vahemikku 10–100 protsenti. „Sellega on riik rikkunud kunagist lubadust, et maamaks ei kasva järsult. Arvestades niigi kasvanud maksukoormust, vähendab selline kohaliku omavalitsuse suvast lähtuv prognoosimatu kulu ettevõtjate kindlustunnet investeeringute tegemisel,“ lisas Nakurt-Murumaa.
„Väikeettevõtjad toetavad Eesti Kaubandus- ja Tööstuskoja ettepanekut, et maamaksu summa ei tohi aastas suureneda rohkem kui 10 protsenti. Järsul maksutõusul on eriti suur mõju väikeettevõtetele maapiirkondades,“ rõhutas Nakurt-Murumaa.
Eesti Väikeste ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioon (EVEA) asutati 1988. aastal ning selle liikmeskonda kuulub enam kui 6000 väikeettevõtet. EVEA põhieesmärk on kaitsta ettevõtjate huve, aidata kaasa ettevõtluseks soodsa majanduskeskkonna loomisele ning takistada majandusele kahjulike otsuste vastuvõtmist.