860x100 kriisi paasterongad
31.12.2018 Esmaspäev

Uuest aastast muutuvad mõned raamatupidamisreeglid

Uuest aastast muutub käibemaksukäsitlus.
Uuest aastast muutub käibemaksukäsitlus. Foto: Postimees

Uuest aastast rakenduvad mitmed raamatupidamisreeglite muudatused, sealhulgas käibemaksukäsitlus ja rendilepingute kajastamine.

Alates 2019. aastast on rahvusvaheliste raamatupidamisstandardite (IFRS) järgi toimetavatel ettevõtetel kohustuslik kajastada pea kõik rendilepingud kapitalirendina. Välja arvatud erandid väikeste ja lühiajaliste rentide osas. Kontorirendid ja autorendid kajastatakse reeglina kapitalirendi reeglite järgi, märkis raamatupidamisekspert Krista Teearu oma blogis.

Eesti finantsaruandluse standardit (EFS) kasutavad ettevõtted võivad jätkata senist praktikat. Küll on aga pakutud ka alternatiivne võimalus kajastada rendilepinguid IFRS standardi sarnaselt, see on kasulik eeskätt IFRS standardeid kasutavasse kontserni kuuluvatel ettevõtetel, et numbreid oleks kontsernis lihtsam kokku panna.

Samuti muutub vautšerite käibemaksukäsitlus. Üheotstarbelist vautšerit maksustatakse käibemaksuga raha laekumisel. Kui vautšeri eest saab osta erineva käibemaksuga asju, siis jääb maksustamine seniseks, ehk vautšeriga makstud osa maksustatakse käibemaksuga kauba või teenuse võõrandamisel.

Elektroonilise side teenuse ja elektrooniliselt osutatava teenuse käibemaksuga maksustamise erikord (MOSS) muutub väikemüüjatele soodsamaks. Elektroonsete teenuste müüjad, kelle aastane müük teistele Euroopa Liidu (EL) riigi eraisikutele jääb alla 10 000 eurot, pääsevad MOSS-i rakendamisest. Lisaks lihtsustub ostja asukoha kohta tõendite kogumise kohustus kui müük teiste EL riikide eraisikutele jääb vahemikku 10 000-100 000 eurot.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes