TRK 1140x140 ee gif
Küsimused-vastused: Maksud

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Kas mahtuniversaal transporter peab täitma sõidupäevikut? Sõiduki kategooria autopassis on M1 ja sellistel autodel on täitmise kohustus. Kuskilt jõudis aga firma omanikuni info, et kuna tema auto on mahtuniversaal transporter, töömasin ja ilma mugavusteta, siis sõidupäevikut täitma ei pea.

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:
Kui sõidupäevikut ei peeta, kas siis kütusetšekke kuluks kanda võib? Kui peetakse sõidupäevikut, kas siis on kõik teised kulud autole kilomeetri tasu sees? St bensiini eest enam eraldi ei hüvitata?

Vastab Annika Soom, jurist, Villems Donoway:

Kui  ma rendin või maksan laenu oma korteri eest näiteks 300 eurot kuus ja töötan kodukontoris, ehk pool ajast kasutan seda töö jaoks, siis kas mul on võimalik vähemalt pool sellest kulust ehk umbes 150 eurot panna firma kuludesse (olen juhatuse liige) ja ülejäänud summa maksustada kui erisoodustus?

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Varem laekus minu n-ö haltuura eest makstav tasu minu FIE-st  abikaasa arvele, kuid nüüd öeldi, et töötamise registri jõustumisega ei saa see enam nii jätkuda. Kuidas mõjutab töötamise registri jõustumine selles tööandjat?

Vastab Epp Lumiste, advokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Ostsime 2012. aasta juunis äripinna eraisikult ilma käibemaksuta. Enne meid oli seal kauplus. Kogu selle aja oleme pinda välja rentinud kahele ettevõttele – kauplusele ja pandimajale. Rendisummale oleme lisanud käibemaksu. Remonti ega muid parandusi pole me nendes ruumides teinud. Kommunaalteenuste summad oleme edastanud rentnikele koos käibemaksuga. Nüüd soovime pinna aga maha müüa. Kas müügihinnale tuleb lisada käibemaks?

Vastab Gerly Kask, partner/vandeadvokaat, Hansa Law Offices:

2008. aastal võttis eraisik kiirlaenu summas 100 eurot, nüüd on tal veel tarvis maksta 1200 eurot, sest vahepeal on ta osa laenust ka tagasi maksnud, mis tähendab, et tagasimakstav võib ulatuda 1800–1900 euroni. Kuidas saab laen, mida võtad summas 100 eurot, lõpuks olla 1800–1900 eurot? Kas seaduses ei ole mitte punkt, et intress ei saa olla kõrgem kui laenu põhisumma ise ehk siis 100 eurot? Mida peaks inimene nüüd edasi tegema? Mis variandid üldse olemas oleks? Ja eriti veel siis, kui ei ole nii palju raha, et kohtusse minna?

Vastab Epp Lumiste, advokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Kas kassaordereid on vaja või mitte? Tegemist on väikese ettevõttega, kus kõik laekumiste-väljaminekute koondid on pearaamatus kirjas.

Vastab Ivan Nikolajev, maksukonsultant, KPMG Baltics:

Ettevõttel on sõiduauato, mida ta müüa tahab. Kas sõiduautot müües on eraisikul vaja lisada käibemaks ja esitada arve? Kas on olemas valikuvõimalused – müüd käibemaksuga või ilma? Kas sõiduautot eraisikule müües ei teki tulumaksuriski?

Vastab Tanel Molok, jurist, advokaadibüroo SORAINEN:

Kui Eesti käibemaksukohustuslane ostab kaupa või teenust äriettevõttest väljastpoolt Euroopa Liitu (EL), kas siis peab arvestama pöördkäibemaksu? Kas summa tuleb deklareerida KMD real 7?

Vastab Tanel Molok, jurist, Advokaadibüroo SORAINEN:

Eesti ettevõte pole varem kunagi kokku puutunud välisklientidega, kuid nüüd on tekkinud Läti klient, kellega oleme kokku leppinud igakuise töö tegemises. Algse kokkuleppe kohaselt maksab klient minu (töö teostaja) isiklikule arveldusarvele. Mulle meenus, et rahvusvaheliste maksete eest võtab pank vahendustasu, samuti see, et ka maksudeklaratsioonis on olemas rida "rahvusvahelised laekumised". Kuidas vormistada asja minimaalsete kadudega?

Vastab Tanel Molok, jurist, advokaadibüroo SORAINEN:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes