gif Company 930x140 ee

 

Küsimused-vastused: Maksud

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Tulevane tööandja eeldab, et ma teen ametisõidud oma isikliku autoga. Mul ei oleks selle vastu midagi, kui ta kompenseeriks minu sõidud vastavalt tulumaksuseadusele ja kehtivale määrusele "... isikliku sõiduauto kasutamise kohta arvestuse pidamise ja hüvitamise kord", mis võimaldab maksuvabalt hüvitada 0,3 eurot/km (kõige rohkem 335 eurot kuus). Tööandja ütleb aga, et neil on kütusekaardid, mille nad annavad töötajale kasutamiseks, igakuine töösõitude limiit on 64 eurot ning ülekulu arvestatakse töötasust maha. Sõita saavat sellega 600–700 km. Tuleb pidada sõidupäevikut. Lisaks sellele, et sisuliselt hüvitatakse ainult kütusekulu, kvalifitseerub minu arvates ettevõttes kehtiv süsteem erisoodustuse alla. Mida teie arvate?

Kui soovin võtta suveperioodiks tööle õpilase, siis millised maksud tuleb töötasult tasuda ja mida kinni pidada?

Millal tekib komisjonimüügiga tegeleval firmal kohustus registreerida end käibemaksukohustuslaseks? Kas siis, kui komisjonitasu on 16 000 eurot või komitenditasu koos komisjonitasuga on 16 000 eurot?

Eesti ettevõte, kes ei ole käibemaksukohustuslane, müüb kaupa teistesse Euroopa Liidu riikidesse. Soovin vastust järgmistele küsimustele: 1) Kas ja millise direktiivi viite peab arvele kirjutama (arve summas sisaldub ka käibemaks)?; 2) Kuidas peab käituma teise liikmesriigi käibemaksukohustuslasest ostja, kas ta peab sellise arve saamisel arvestama pöördkäibemaksu?; 3) Kas sellise ostja jaoks ei ole odavam osta käibemaksukohustuslaselt?

Eesti käibemaksukohustuslane (aktsiaselts) osutab kauba veoteenust teisele Eesti käibemaksukohustuslasele (osaühingule). Vedu algab Venemaal ja lõpeb Kasahstanis. Millistes käibedeklaratsiooni lahtrites peab müüja selle tehingu deklareerima?

Ettevõte (mis on käibemaksukohustuslane nii Eestis kui ka Soomes) osutab Rootsis ehitusteenust eraisikule. Kuidas toimub teenuse maksustamine? Kas ettevõte peab ennast registreerima Rootsis käibemaksukohustuslaseks?

Valgevenes eraisikuna üle 183 päeva töötades deklareerin ma oma tulu tuludeklaratsiooni lahtris 8.8 ega tasu täiendavalt tulumaksu. Kui ma aga müün ära oma välisriigi ettevõtte aktsiad, siis millises tuludeklaratsiooni lahtris peaksin ma oma tulu kajastama ja kas ma peaksin tasuma maksude vahe?

Kas firma saab investeerida kiirlaene pakkuvatesse ettevõtetesse? Kas ja kuidas neid investeeringuid maksustatakse ning mida peab sel juhul pidama silmas raamatupidaja?

Kas Läti kodanikul on õigus asutada Eestis osaühingut ilma osakapitali sissemakseta?

Kas juhul, kui eraisik annab pikaajalisele üürile eluruumi, on võimalik kommunaalkulud üüritulust maha arvata? Kuidas see kajastub tuludeklaratsioonis?

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes