Küsimused-vastused: Maksud

Rubriigis ''Küsimused-vastused'' avaldatakse Eesti parima nõustamisfirmade spetsialistide vastused majandusjakirja Raamatupidamisuudised tellijatelt saabunud küsimustele auditi, raamatupidamise, maksunduse, maksu- ja äriõiguse, tsiviilõiguse ja tööõiguse teemadel.

Mitteresidendist füüsiline isik andis Eesti ettevõttele turutingimustel intressidega laenu. Kas Eesti ettevõttel tekib väljamakstud intressidelt tulumaksu kinnipidamise kohustus?

Füüsiline isik kingib teisele füüsilisele isikule korteri. Millised ja kui suured maksud tehinguga kaasnevad?

Offshore firma osutub eesti firmale tasuta finantsabi summas 50 000 euro ülekandmisega eesti firma kulul ja seda mitu korda aastas. Kas eesti firmal tekivad maksuriskid või kohustused tulenevalt rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusest? Sama küsimus puudutab olukorda, kus finantsabi suuruseks on 15000 eurot.

Vastab vandeadvokaat Häli Jürimäe, advokaadibüroo Aivar Pilv:

Mitteresidendist füüsiline isik andis turutingimustel Eesti äriühingule intressiga laenu. Kas Eesti äriühingul on kohustus pidada makstud intressilt kinni tulumaks?

Vastab Epp Lumiste, vandeadvokaat, Advokaadibüroo Aivar Pilv:

Ettevõte on omandanud 2012. a. maja ilma käibemaksuta. Remont tehti 2014. a. ning remondiarvete alusel arvati maha ka sisendkäibemaks. 2015. a kavatseb ettevõte müüa maja oma töötajale ilma käibemaksuta. Kas käibemaks on vaja remondiarveid arvestades ümber arvutada ja millised maksuriskid tehinguga tekivad? Millises käibedeklaratsiooni lahtris tuleb tehingut kajastada?

Vastab vandeadvokaat Häli Jürimäe, advokaadibüroo Aivar Pilv:

Kui füüsiline isik kingib teisele füüsilisele isikule korteri. Millised ja kui suured maksud tehinguga kaasnevad?

Vastab Epp Lumiste, vandeadvokaat, Aivar Pilv advokaadibüroo:

Kas seadusega on mõni tähtaeg ette määratud dividendide sissenõudmisel äriühingu endisele omanikule? Dividendide väljamaksmise otsuse täitmise tähtaeg on näiteks viis aastat või seda ei ole üldse määratletud.

Vastab Toomas Villems, vandeaudiitor, Villems Donoway:

Millisel juhul saab käibedeklaratsiooni lisas kajastada arveid summeeritult?

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, Aivar Pilv advokaadibüroo:

Ettevõtte omanik tasub endale renditasu kodukontori eest ja peab kinni sellelt  tulumaksu. Kuid kas selle sama ruumi kommunaalkulud saab osaliselt ettevõtluse kuludesse kanda maksuvabalt või pärast renditulu saamist enam ei või?

Vastab Monika Nõlv,  vandeadvokaat, Advokaadibüroo Hansa Law Offices:

Netovara nõude tagamiseks on võimalik moodustada omakapitali alla vabatahtlik reserv (osanik teeb vastava sissemakse). Selleks tuleb teha põhikirja muudatus. Kas reservist tehtud väljamakseid on võimalik piirata näiteks sellise tingimusega, et netovara nõue on järgmise majandusaasta jooksul majandustegevuse tulemusena tagatud, siis toimuvad väljamaksed? Millised võimalused on vabatahtlikust reservist väljamaksete tegemiseks, et ei tekiks maksukohustust ja äriseadustiku järgi oleks tehing korrektne.

Vastab Häli Jürimäe, vandeadvokaat, Aivar Pilv advokaadibüroo:

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes