11.09.2023 Esmaspäev

Kaubandus-tööstuskoda: riigilõivu määrade tõstmine pole veenvalt põhjendatud

Rahandusministeerium on koostanud eelnõu, millega tõstetakse keskkonnakaitselubade, merendusvaldkonnaga ja maismaatranspordiga seotud riigilõivumäärasid, samuti raudteeseaduse, ehitusseadustiku, kutsekvalifikatsiooni tunnustamise ja elektroonilise side seaduse alusel tehtavate toimingute eest võetavaid riigilõivumäärasid.

Seadus on kavandatud jõustuma 2024. aasta 1. juulil.
Seadus on kavandatud jõustuma 2024. aasta 1. juulil. Foto: pixabay

Eesti kubandus-tööstuskoda on seisukohal, et riigilõivu määrade tõstmist ei ole piisavalt põhjendatud ning eelnõud ei tuleks menetleda kiirkorras.  

Tasumäärade tõstmise põhjendused pole piisavad 

Kaubanduskoja hinnangul ei ole eelnõu seletuskirjas piisavalt põhjendatud, miks riigilõivumäärad tõusevad.

Näiteks tõuseb eelnõu kohaselt keskkonnalubade riigilõivumäär neli korda ning seletuskirjas on selgitatud, et keskkonnalubade kallinemine on tingitud menetluskulude kasvust. Koda on seisukohal, et aeg-ajalt on igati põhjendatud riigilõivu määrasid teatud ulatuses tõsta, kuid igal juhul ei tohi tõstmine olla suuremas ulatuses kui viimaste aastate inflatsioon või palgakasv. Koja hinnangul tuleb eelnõu seletuskirjas iga riigilõivu määra tõstmist veenvalt põhjendada. 

Eelnõu kiirkorras menetlemine ei ole asjakohane 

Rahandusministeerium jättis eelnõu suhtes arvamuse avaldamiseks vaid üksikud päevad, mis ei ole kooskõlas kaasamise hea tavaga ning tavapärane õigusloome praktika.

Koda leidis oma arvamuses, et eelnõu vajab mõjuanalüüsi ja selgituste täiendamist ning eelnõu muutmist. Lisaks tuleks peale eelnimetatud etappe saata eelnõu uuesti kooskõlastusringile ja anda huvigruppidele piisavalt aega tagasiside andmiseks. Koja hinnangul ei ole ka realistlik, et riigilõivu uued määrad jõustuvad 1. juulil 2024.Need võiksid jõustuda kõige varem 2025. aasta alguses.

Seadus on kavandatud jõustuma 2024. aasta 1. juulil. 

Plaanitavate muudatustega saad lähemalt tutvuda SIIN

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255