30.12.2016 Reede

Kaubanduskoda palub õiguskantsleril pöörduda maksuseadusega riigikohtusse

Kaubandus-tööstuskoda saatis õiguskantslerile kirja, milles palub pöörduda riigikohtusse taotlusega tunnistada osa maksuseaduste muudatustest põhiseadusega vastusolus olevaks.

President kuulutas vahetult enne jõulupühi välja maksumuudatuste kobarseaduse, mis tühistab sotsiaalmaksu vähendamise 1. jaanuarist ja tõstab järsult maagaasi aktsiisi.

Kaubanduskoda on varem nii riigikogule kui ka presidendile rõhutanud, et sotsiaalmaksu langetamise ärajätmine aasta algusest on vastuolus maksukorralduse seaduses oleva kuue kuu põhimõttega. Praegusel juhul anti ettevõtjatele muudatustest teada vähem kui kaks nädalat.

Kuue kuu reegli nõudest võib seaduse järgi kõrvale kalduda üksnes siis, kui maksumuudatus on maksukohustuslasele soodustava mõjuga või kui kiirendatud korras muutmiseks on muud erakorralised põhjused. Praegu aga puuduvad ootamatud ja erandlikud asjaolud, mis õigustaks kuue kuu reeglist kõrvale kaldumist, teatas kaubanduskoda.

Lisaks sotsiaalmaksumäärale juhtis koda õiguskantsleri tähelepanu maagaasi aktsiisi tõstmisele, mis ühtlasi rikub põhiseadusest tulenevat õiguspärase ootuse põhimõtet. Vastuvõetud seaduse kohaselt tõuseb maagaasi aktsiisimäär 2018–2020 igal aastal 25%.

Paljud ettevõtted ja majapidamised on teinud suuri ja pika tasuvusajaga investeeringuid maagaasi kui kõige keskkonnasõbralikuma fossiilse kütuse kasutamiseks. Ettevõtjad võisid eeldada, et aktsiisimäära tõstetakse järgnevatel aastatel mõõdukas tempos, kuid nii kiire aktsiisi tõusuga nad arvestanud pole, selgitas kaubanduskoda. Kui see info oleks varem teada olnud, siis oleksid paljud neist ilmselt oma investeeringust loobunud või oleks investeerinud mõne muu kütuse kasutamisesse.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!