14.11.2013 Neljapäev

MTA: deklareerimise piiri tõstes kaotab kontrollimuudatus mõtte

Täna Riigikogu rahanduskomisjonile saadetud kirjas teatas Maksu- ja Tolliameti (MTA) peadirektor, et deklareeritava tehinguinfo piiri tõstmisel 1000 eurost ülespoole kaotaks käibemaksukontrolli uuendus oma mõtte ega aitaks võidelda käibemaksupettustega.

Deklareerimise piiri tõstes kaotab kontrollimuudatus mõtte. Pildil MTA peadirektor Marek Helm
Deklareerimise piiri tõstes kaotab kontrollimuudatus mõtte. Pildil MTA peadirektor Marek Helm Foto: PM

Tehingupartnerite info deklareerimise 1000 eurole seatud piir annaks ametile ülevaate hinnanguliselt 60 protsendist tehingutest äriühingute vahel, mis moodustab kõigi tehingute kogusummast 99 protsenti, ütles Maksu- ja Tolliameti peadirektori Marek Helm ameti teates.

"Kui piiri tõsta 5000 euroni, siis saaksime infot vaid 2 protsendi ehk iga 50. tehingu kohta, mis moodustab 44 protsenti tehingute kogusummast. 10 000 eurose piiri puhul laekuks meile info aga vaid 1 protsendi ehk iga 200. tehingu kohta, mis on ligi kolmandik kõigi tehingute summast. Kusjuures see hõlmaks eelkõige just niigi väiksema maksuriskiga ettevõtteid. Ilmselgelt kaotab kontrollimuudatus siis igasuguse mõtte," sõnas Helm.

Helm lisas, et tehingute summa piirmäära ülespoole nihutamine ei mõjuta ka üldist maksukäitumist, mille hälbed saavad sageli alguse ettevõtlusega alustades. "Samuti tähendab see, et peame oma kontrolliressurssi jätkuvalt kulutama info kokkukogumiseks, aga mitte sisuliseks kontrollitegevuseks," rääkis ta.

Helm kinnitas, et tehingupartnerite info esitamine alates 1000 eurost tagab riigile vähemalt 30 miljoni euro ulatuses täiendavat käibemaksulaekumist aastas.

Muudatus puudutab vaid käibemaksukohustuslasena registreeritud äriühingute vahelisi tehinguid.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!