17.06.2021 Neljapäev

MTA: 1. juulist tuleb deklareerida kolmandate riikide väikesaadetised

Maksu- ja tolliamet (MTA) tuletab meelde, et alates 1. juulist tuleb deklareerida kõik väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvad saadetised ning lisaks kaob e-poodidest tellitud väikesaadetiste käibemaksuvabastus.

Muudatus puudutab kõiki väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvaid saadetisi.
Muudatus puudutab kõiki väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvaid saadetisi. Foto: pexels

Tegemist on Euroopa Liidu käibemaksudirektiivist tuleneva muudatusega, mille Eesti võttis üle käibemaksuseadusesse. Muudatus puudutab kõiki väljastpoolt Euroopa Liitu saabuvaid saadetisi. See tähendab, et deklareerida tuleb nii kõik eraisikult eraisikule tasuta ehk kingitusena saadetud pakid kui ka e-poodidest tellitud saadetised, teatas MTA. 

Eraisikult kingitusena saadetud pakkidele, mille väärtus on kuni 45 eurot, jääb endiselt kehtima maksuvabastus. Kuid kõikidele väljastpoolt Euroopa Liitu asuvatest e-poodidest tellitud väikesaadetistele lisandub edaspidi käibemaks. See tähendab, et kui senini sai tellida maksuvabalt kuni 22-euroseid saadetisi, siis alates 1. juulist tuleb kõik tellitud pakid deklareerida ning tasuda käibemaks.

Näiteks kui tellida Aliexpressist 5 euro eest kaupu, mille saatmiskulu on 1 euro, siis tuleb saadetis deklareerida ja 6 euro pealt tasuda käibemaks 20 protsenti ehk 1,2 eurot. Teisalt, kui näiteks sugulane või tuttav saadab Eestisse kingitusena Venemaalt 20-eurose paki, mille saatmiskulu on 4 eurot, siis tuleb see deklareerida, kuid käibemaksu tasuma ei pea.

Kui aga sellise paki väärtus on 50 eurot, siis tuleb lisaks deklareerimisele tasuda ka käibemaks 54 eurolt ehk 10,8 eurot.

Kõige lihtsamalt öeldes tuleb alates 1. juulist deklareerida kõik kolmandatest riikidest tulevad saadetised. See tähendab, et deklareerida tuleb nii e-poodidest tellitud pakid, sugulaste saadetud kingitused, kui ka välismaal reisil olles ostetud ja postiga Eestisse saadetud kaubad,

selgitas MTA tolliosakonna teenusejuht Kaari Lainevool.

Kõige mugavam on ameti teatel saadetist deklareerida elektroonselt e-MTA-s. Deklaratsiooni esitamiseks vajate kullerfirma või Eesti Posti poolt edastatud kauba saabumise teatist ja kahte viitenumbrit – eelneva dokumendi viitenumber ja transpordidokumendi number ehk tracking number.

Lisaks on vaja kauba väärtust tõendavat dokumenti, näiteks arvet, maksekorraldust või tellimust. Käibemaksu arvestatakse kauba maksumuselt ja saatekuludelt ning seda saab tasuda deklareerimise keskkonnast väljumata pangalingi kaudu. Endiselt saab deklareerimiseks kasutada ka posti- või kullerettevõtte või tolliagentuuri teenust.

"Oleme teinud uuendusi e-MTA iseteeninduskeskkonnas asuvas postipaki deklareerimise rakenduses, et deklaratsiooni esitamine oleks võimalikult lihtne ja mugav. Tuleb aga arvestada, et 1. juuli muudatused mõjutavad MTA-t ja ka posti- ja  kullerettevõtteid. Palume klientidelt kannatlikkust ja mõistvat suhtumist ning soovitame kõigil enne saadetiste tellimist külastada MTA veebilehte, et olla muudatustest teadlik," lisas Lainevool.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!