Riik on tarbijahinnaindeksit aastaid valesti arvutanud ning tunnistab nüüd oma viga, kirjutas Delfi Ärileht.
„Oleme mitu aastat statistilise vea tõttu hinnakasvu üle hinnanud ja majanduskasvu alahinnanud. Sellel on olnud mõju meie majanduskeskkonnale, ettevõtete ja riigi kulutustele ning inimeste kindlusele,“ teatas Michal.
Ülehinnatud inflatsioon moonutas üürihindasid ja toetuste arvestust
„Vigane hinnatõus tähendab kiiremat hinnakasvu, sealhulgas üürilepingutes ja transporditoetuste arvestuses, aga ka muudes kulutustes. Lisaks toob see kaasa omakorda kiirema hinnakasvu ning ebasoodsama taju naabritega võrreldes, kui oleme vajalike andmete puudusel elektri-, tervishoiuteenuste või toiduhinna kasvus tegelikkusest suuremate hinnanumbritega ühiskonnana toimetanud,“ märkis peaminister.
Michali teatel tegelevad statistikaamet ja rahandusministeerium selle vea parandamisega. Ta tänas Eesti Panga analüütikuid, kes vea avastasid.
„Eraldi müts maha ka Eesti Panga analüütikute ees, kelle järjekindlus küsida teistelt sõltumatutelt institutsioonidelt kriitilisi küsimusi viib majanduses väga oluliste näitajate kordategemiseni,“ teatas Michal.
„Varasemat statistiliselt ülepaisunud hinnakasvu enam muuta ei saa, aga praegune olukord tuleks nii kiiresti kui võimalik tegelikkusega vastavusse viia,“ lisas ta.