15.07.2025 Teisipäev

Pangapäringute tegijatele kehtestati rangemad nõuded ja piirangud

Justiits- ja digiministeerium otsustas esmaspäeval, millised asutused tohivad uutel tingimustel jätkata täitmisregistri vahendusel päringute tegemist isikute kontode kohta krediidiasutustes.

Taotluste analüüsi tulemusel otsustas justiits- ja digiministeerium, et uute karmistunud reeglite alusel on õigus kõigi päringuliikidega jätkata politsei- ja piirivalveametil, kaitsepolitseiametil ning välisluureametil.
Taotluste analüüsi tulemusel otsustas justiits- ja digiministeerium, et uute karmistunud reeglite alusel on õigus kõigi päringuliikidega jätkata politsei- ja piirivalveametil, kaitsepolitseiametil ning välisluureametil. Foto: RUP

Täitmisregistri põhimääruse alusel esitasid taotluse päringute tegemise jätkamiseks viis riigiasutust: politsei- ja piirivalveamet, maksu- ja tolliamet, kaitsepolitseiamet, välisluureamet ning rahapesu andmebüroo.

Ligipääs pangapäringutele allub rangematele tingimustele

Justiits- ja digiministeeriumi asekantsleri Mari-Liis Mikli sõnul tuli taotlustes kohustuslikuna ära näidata, millise seadusest tuleneva ülesande täitmiseks asutus süsteemiga liitumist vajab, milliseid andmeid asutus saada soovib ja mis on nende andmete saamise õiguslik alus.

„Samuti oli meie soov näha, kuidas on asutustes korraldatud see, et igal konkreetsel päringutegijal oleks tööalastest ülesannetest lähtuvalt õigus ja vajadus teha pangapäringuid, ning et olemas oleks piisav sisekontrolli süsteem,“ ütles Mikli.

Taotluste analüüsi tulemusel otsustas justiits- ja digiministeerium, et uute karmistunud reeglite alusel on õigus kõigi päringuliikidega jätkata politsei- ja piirivalveametil, kaitsepolitseiametil, välisluureametil.

Neil asutustel on kõigi esitatud nõuete järgimisel õigus esitada päringuid järgmise info saamiseks: konto olemasolu, konto saldo, konto väljavõte, kontot kasutama volitatud isikud, konto omaniku tegelik kasusaaja, hoiulaeka olemasolu.

Senisega võrreldes piiratumas mahus saab päringutega jätkata maksu- ja tolliamet. Sellele asutusele jääb alles õigus saada infot üksnes võlgniku kontode arestimise staatuse kohta ning teha arestimisega seotud toiminguid. Pangaväljavõtete infot maksu- ja tolliamet pärida ei saa.

„Pangasaladusega tutvumise suuremamahulisem võimaldamine eeldab maksu- ja tolliametile täpsemate ja selgemate seadusandlike aluste andmist,“ selgitas Mari-Liis Mikli.

Rahapesu andmebüroo (RAB) taotlus täitmisregistri vahendusel päringute tegemiseks laekus justiits- ja digiministeeriumile esmaspäeva pärastlõunal. Justiits- ja digiministeerium leidis sarnaselt õiguskantsleri 1. juuli pöördumises välja toodud seisukohtadega, et enne RABile ligipääsu taasavamist tuleb osapoolte koostöös selleks saavutada õiguslik selgus. Seega on RABi õigus täitmisregistri vahendusel pangapäringuid teha esmaspäevast ametlikult peatatud.

Eelmisel nädalal kinnitatud ja esmaspäeval jõustunud täitmisregistri põhimääruse kohaselt tuleb kõigil asutustel iga üksiku päringu puhul sisestada päringuandmetesse päringu liik, päringu subjekt, päringuga küsitav väljavõtte ajavahemik, andmete kasutamise eesmärk, päringu aluseks oleva menetluse liik, seotud menetluse number ja viide õiguslikule alusele.

Justiits- ja digiministeerium rõhutab, et ebaseaduslike ja kontrollimatute pangapäringute tegemise võimalus täitmisregistri kaudu on viidud miinimumini.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255