21.05.2021 Reede

Kinnistu üleandmise kajastamine ja maksukohustus

Osaühing jagunes ja sellega seoses annab jagunev ühing omandavale ühingule üle osa oma varast (kinnistu). Kuidas seda raamatupidamises kajastada? Kas sellega kaasnevad ka mingid maksukohustused või deklaratsioonid? Kas saan õigesti aru, et jagunev ühing kannab selle oma bilansist välja, sellega kaasneb kahjum ning omandavale ühingule on see bilansis vara ja kasum?

Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor, Gerly Kask, vandeadvokaat, HansaLaw
Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor, Gerly Kask, vandeadvokaat, HansaLaw Foto: erakogu

Vastab Maire Otsus-Carpenter, vandeaudiitor:

Raamatupidamise osa puudutav vastus on järgmine: küsimuse põhjal võib eeldada, et omandava ühingu osakapitali jagunemise käigus ei suurendatud. Sel juhul kajastatakse kinnistu üleandmine tõepoolest üle andva ettevõtte jaotamata kasumi vähendusena ja omandava ettevõtte jaotamata kasumi suurenemisena. Juhul kui omandava ettevõtte osakapitali suurendatakse, kajastab jagunev ühing oma bilansis investeeringu ning omandav ühing kajastab kinnistu bilansilise väärtuse ja osakapitali suurendamise vahe ülekursina.

Vastab Gerly...

Juurdepääs käesolevale materjalile on majandusajakirja Raamatupidamisuudised tellijatel.

Kliendiuritused soodushind

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!