Vastab Kevin Kasser, jurist, advokaadibüroo Turnstone
Küprosel kinnisvara soetada sooviv ettevõte peab olema teadlik nii Küprosel kehtivatest maksuseadustest kui ka üldisest kinnisvaraturu olukorrast. Üldjuhul saavad Euroopa Liidu ettevõtted Küprosel suuremate piiranguteta ja piiramatul arvul kinnisvara omandada. Kui ettevõttel on soov Küprosel kinnisvara omandada, tuleb ühendust võtta Küprosel tegutseva juristi või nõuandjaga.
Esimese sammuna tuleb enne õiguslikult siduvate lepingute ja muude dokumentide allkirjastamist veenduda, et soovitud kinnisvara omanik ja müüja on hea mainega, kinnisvaral puuduvad koormatised, kohtulikud hüpoteegid või käimasolevad õigusvaidlused. Samuti tuleb veenduda, et kinnisasjale on väljastatud kehtivad ja nõuetele vastavad detailplaneeringud ja ehitusload.
Teiseks tuleb sõlmida broneerimisleping. Tavaliselt makstakse kinnisvara broneerimiseks tagatisraha, mis annab ostjale ainuõiguse lõplike dokumentide koostamise ajal.
Peale seda tuleb täita sõlmitud müügileping ja esitada see Küprose riiklikule maksuametile, kus see templiga kinnitatakse. Peale müügilepingu allkirjastamist tuleb müügileping esitada Küprose kinnistusregistrile kuue kuu jooksul alates allkirjastamisest. See annab kinnisvara ostjale õigused juba enne omandiõiguse üleandmist.
Kui kõik eelnevad tingimused on täidetud, kantakse omandiõigus üle ja ostja peab tasuma kinnistusregistris kõik kohaldatavad üleandmistasud.
Välismaa ettevõtted peavad olema teadlikud mitmetest maksudest ja kuludest, mis Küprosel kinnisvara ostmisel kohalduvad.
Esiteks rakendatakse Küprosel tempelmaksu, mis on mõeldud tasumiseks järk-järgult müügilepingu allkirjastamisel ning mida arvutatakse ostuhinna alusel. Ilma tempelmaksuta Küprose kinnistusregistri amet müügilepinguid ei tunnista.
Küprosel kehtib uuele kinnisvarale 19-protsendiline käibemaks, kuigi teatud tingimustel on esimest korda kinnisvara soetavatele isikutele saadaval 5 protsenti vähendatud määr. Kinnisasja võõrandamistasud jäävad vahemikku 3–8 protsenti kinnisvara turuväärtusest.
Tuleb olla teadlik kinnisvara soetamise eesmärgist. Sellest sõltub ka laenu taotlemise protsess. Näiteks, kui on soov soetada Küprosele suvekodu, saab laenu taotleda Eestis asuvatest pankadest. Üldjuhul on Eesti laenulepingu tagatiseks Eestis asuv kinnisvara. Selleks sobib kinnisvara tagatisega laen. Välismaale kinnisvara ostmiseks antud laenu intress võib olla tavalisest kõrgem ning lühema laenuperioodiga.
Välismaal paikneva kinnisvara tagatisel Eestis laenu ei väljastata. Kui sooviks on soetada kinnisvara püsiva elukohana, on mõistlik laenutaotluseks pöörduda kohaliku panga poole. Laenu saamise tingimused sõltuvad Küprose seadusandlusest ja pankadele kehtestatud nõuetest. Igal juhul on mõistlik oma otsused hoolikalt läbi kaaluda ning pidada nõu kohaliku juristi või nõuandjaga, kes oskab teid igal sammul nõustada ja juhendada.