19.07.2018 Neljapäev

Põhja-Euroopa kutsub üles ühtse kapitalituru loomisele

Kaheksa Põhja-Euroopa riiki, nende seas ka Eesti, kutsuvad Euroopa Liitu üles rakendama otsustavaid meetmeid kapitaliturul ühtse liidu loomiseks, et parandada äride pangavälise rahastamise võimalusi.

Kaheksa rahandusministri kirjas öeldakse, et otsuste kiirem langetamine on vajalik seoses Ühendkuningriigi lahkumisega EL-ist ja EL-i poliitilise tsükliga - tuleval aastal valitakse uus Euroopa Parlament, mis raskendab otsuste langetamist.

"Ühendkuningriigi otsus EL-ist lahkuda on küll pettumus, kuid see peab innustama jõupingutusi EL-i kapitalituru arendamiseks ja lõimimiseks," öeldi ministrite avalikus kirjas.

Need Põhja-Euroopa riigid, täpsemalt Rootsi, Taani, Soome, Eesti, Läti, Leedu, Iirimaa ja Holland, ajavad liberaalset majanduspoliitikat ja alustasid viimati tihedat koostööd oma mõju tugevdamiseks pärast oma tavapärase liitlase Ühendkuningriigi lahkumist.

Põhja-Euroopa tahab tasakaalustada Prantsusmaa eurotsooni ühiseelarve loomise algatust - neid teeb murelikuks, et raha ümberjagamisel saab Lõuna-Euroopa rohkem toetust.

Ministrite hinnangul parandaks kapitaliturgude lõimimine väikeettevõtete rahastamise võimalusi, mis on tähtis, kui EL kaotab Londoni oma rahanduskeskusena.

Leedu rahandusministri Vilius Šapoka sõnutsi on esmajoones oodata investeerimisettevõtete seireregulatsioonide, tagatud võlakirjade standardite, rahandustehnoloogiate arendamise tingimuste ja rohelise rahastuse ülevaatamist.

"Arvame, et nende meetmete katsetamiseks on küllalt aega," ütles Šapoka.

Tema sõnutsi on need valdkonnad tähtsad Leedu jaoks, mis püüab saada Põhja-Euroopa rahandustehnoloogia keskuseks ja väljastas kolmandana Euroopas rohelised võlakirjad.

Euroopa Komisjon tahab kapitaliturgude järkjärgulise laiendamise kava juurutada 2019. aastaks, kuid ajalehe The Financial Times väitel tunnistab Brüssel, et protsess kulgeb ebaühtlaselt ja seaduste kooskõlastamine on takerdunud valitsuste ja Euroopa Parlamendi läbirääkimistesse.

Šapoka sõnutsi on pangarahastusele alternatiivide rohkendamisel eriline tähtsus väike- ja keskmikettevõtetele, samuti kõrgtehnoloogia start-up'idele.

"Peame pakkuma alternatiive, et majanduse struktuur muutuks kiiremini suurema lisandväärtuse poole," tõdes minister.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!