08.02.2021 Esmaspäev

Milka, Toblerone ja teiste šokolaadide õigus Euroopa Liidus vabalt liikuda

Euroopa Komisjon on algatanud uurimise Mondelēz’i suhtes hindamaks, kas Mondelēz on piiranud konkurentsi šokolaadi, küpsiste ja kohvi kaubaturgudel, takistades seeläbi EL-i piiriülest kaubandust.

Mikk Põld, vandeadvokaat, advokaadibüroo TRINITI
Mikk Põld, vandeadvokaat, advokaadibüroo TRINITI Foto: erakogu

Mondelēz on Chicagos, USA-s paiknev ettevõte, mis tegutseb enam kui 150 riigis ja on üks suurimaid Euroopa Liidus tegutsevaid šokolaadi, küpsiste ja kohvi tootjaid. Mondelēz’i portfelli kuuluvad mitmed tuntud brändid nagu Milka, Toblerone, Oreo, TUC, Cadbury, Marabou, Barni, Belvita, HALLS, LU jm.

EL toimimise lepingu artikkel 101 keelab konkurentsivastased kokkulepped, mis takistavad, piiravad või moonutavad konkurentsi EL’i siseturul. Artikkel 102 keelab turgu valitseva seisundi kuritarvitamise.

Siseturu ehk piiriülese kaubanduse toimimine teenib riikide vahel hindade suurema ühtlustumise eesmärki ning lõppastmes aitab lõpptarbija jaoks hinda alandada ning tagada lõpptarbijale suurema kaubavaliku.

Euroopa Komisjon on aga mures, et Mondelēz võis tarnijatega sõlmitud lepingute ning oma turujõust tuleneva ühepoolse praktika abil piirata oma šokolaadide, küpsiste ja kohvi osas nn paralleelkaubandust EL’i liikmesriikide vahel. Kui see vastab tõele, siis võib see viia mõne riigi kaubaturu isoleerimiseni ja seeläbi hindade tõusu ning kaupade mitmekesisuse vähenemiseni lõpptarbijate jaoks.

Kõnealune uurimine on Euroopa Komisjoni jaoks prioriteetne. Ametliku uurimise algatamine ei tähenda siiski, et rikkumine oleks juba tuvastatud.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!