Euroopa Komisjon avaldas teisipäeval tegevuskava RePowerEU, mille eesmärk on lõpetada 2027. aastaks Vene energiakandjate import Euroopa Liitu. Komisjoni ettepanek annab edasi selge sõnumi, et agressorriigil ei ole Euroopa Liidu energiaturgudele asja.
RePowerEU tegevuskava aitab lõpetada sõltuvuse Vene energiast
„Tunnustame Euroopa Komisjoni tegevuskava eest, kuna eemaldumine Vene energia impordist ei aita mitte ainult tugevdada Euroopa Liidu energiajulgeolekut ja vähendada sõltuvusi, vaid takistab ühtlasi Venemaad mõjutamast energiahindasid Euroopas ja seeläbi kahjustamast meie majandust,“ ütles Tsahkna.
Energiaekspordist saadud tulusid, mis moodustavad ligi kolmandiku Vene riigieelarvest, kasutatakse nii sõjamasina toitmiseks Ukrainas kui ka sõjaväe rahastamiseks pikaajaliseks vastasseisuks Läänega.
Samuti on Venemaa korduvalt energiahindadega manipuleerinud, üritades lääneriikide vahel lõhesid tekitada. „Algatus RePowerEU on oluline samm Vene fossiilkütuste impordi täielikuks lõpetamiseks. See ei toeta mitte ainult Euroopa Liidu kliimaeesmärke, vaid on ka selge ja otsustav hukkamõist agressorriigi tegevusele. Eesti ootab nüüd tegevuskava ettepanekute elluviimist,“ tõdes Tsahkna.
Eesti on alates täiemahulise sõja algusest Ukrainas kutsunud samameelseid riike üles lõpetama kiiresti Vene energia import. Vahetult peale agressioonisõja algust Ukrainas lõpetas Eesti Vene gaasi ostmise ning alates 2023. aasta jaanuarist on Vene gaasi import Eestisse riikliku sanktsiooniga keelatud. Selle aasta veebruaris toimunud elektrivõrkude sünkroniseerimisega lõppes Eesti sõltumine Venemaa energiakandjatest täielikult.
Euroopa Liit on viimastel aastatel jõuliselt tegutsenud, et vähendada sõltuvust Vene energiast. Kui 2021. aastal oli Venemaa osakaal Euroopa Liidu gaasiimpordis 45 protsenti, siis praeguseks on see langenud 13 protsendi peale.
Lisaks on sanktsioonidega lõpetatud Vene kivisöe ning toornafta ja naftatoodete import. Samas on hoolimata täiemahulisest sõjast Ukrainas näiteks Venemaa veeldatud maagaasi import Euroopa Liitu viimasel paaril aastal siiski kasvanud.
Tegevuskava RePowerEU sisaldab mitmesuguseid meetmed gaasi, nafta ja tuumaenergia kohta. Lisaks tehakse tegevuskavas ettepanek keelata Vene gaasi tarned olemasolevate lühiajaliste gaasiostulepingute alusel ning ettepanek keelata uute lepingute sõlmimine, sealhulgas ettepanek keelata pikaajalised gaasiostulepingud.
Tegevuskavaga piiratakse ka Venemaa tuumakütuse importi, kasutades selleks kaubanduspoliitika meetmeid. Samuti on ära märgitud, kuidas liikmesriigid peaksid lähenema varilaevastiku tegevusele. Euroopa Komisjon esitab õigusaktide ettepanekud tänavu juunis, pärast mida algavad liikmesriikide vahel läbirääkimised.