29.10.2015 Neljapäev

Glikman: ettevõtjal on ise õigus valida oma töötasu saamise viis

Vandeadvokaat Leon Glikmani hinnangul on õigus osutada teenust nii töötajana, juhatuse liikmena kui ka ettevõtjana võrdväärsed valikud ja ettevõtjal on õigus eelistada väljateenitud tasu saamist juriidilise isiku kaudu.

Põhiseadus ei sätesta, et ettevõtlusele tuleb eelistada palgatöötaja mentaliteeti, kirjutab vandeadvokaat Leon Glikman
Põhiseadus ei sätesta, et ettevõtlusele tuleb eelistada palgatöötaja mentaliteeti, kirjutab vandeadvokaat Leon Glikman Foto: PM

"Põlastav mõiste "OÜ-tamine" tähendab etteheidet, et ettevõtja eelistab väljateenitud tasu juriidilise isiku kaudu saada. Kui jätta kõrvale ilmselged maksudest kõrvalehoidmise kaasused, siis tegemist on isikuvabadusi ja vaba turu põhimõtteid eirava märgistamisega," kirjutab Glikman Äripäevas ilmunud arvamusloos.

Põhiseadus ei sätesta Glikmani sõnul, et ettevõtlusele tuleb eelistada palgatöötaja mentaliteeti. Põhiseaduse paragrahvid garanteerivad õiguse vabaks eneseteostuseks, mille osaks on isiku valikul nii ettevõtlus kui ka töösuhtes olek.

"Töölepingu seadus välistab üheaegselt töösuhte ja juriidilise isiku juhtorgani liikmeks oleku ning äriseadustik paneb viimasele kohustuse tegutseda mitte riigi, vaid äriühingu huvides," kirjutab Glikman. "Riigi kasuks otsustamise reegli sätestamine looks huvide konflikti, kuna äriühingu juhtorgani liikmel on seadusjärgne lojaalsuskohustus just äriühingu ees."

Kurja juureks on Glikmani sõnul totaalmaksustamine ja padusotsialistlik solidaarsussüsteem, kus vastusaadav sotsiaalhüve praktiliselt ei sõltu maksumaksja panusest, mistõttu ükski mõistlik tegija ei saa olla õnnelik selle üle, et iga teenitud euro kätte saamiseks tuleb riigile üle poole ära maksta.

Kui Eesti kehtestaks Läti eeskujul sotsiaalmaksu lae ja lubaks tegutseda lihtsustatud raamatupidamisega mikroettevõtetel, kus maksukoormus on kokku 9 protsenti ja mis langeb 5–8 protsendile, siis poleks Glikmani sõnul ka OÜ-tamisel mõtet.

"Kahetsusväärselt on meil loodud jabur toitumisahel, mille tipus säravad "enamvõrdsed" avalikud teenistujad, allpool on sotsialistliku tööseaduse abil ettevõtja kulul poputatud palgatöötajad ja püramiidi põhjas ägavad riigi silmis kahtlased ettevõtjad, kelle iga hingetõmmet tuleb kontrollida ja maksustada," märgib vandeadvokaat.

"Näiteks, kui avalik teenistuja saab oma taskust ühtegi senti maksmata ja alandava loomusega sõidupäevikut pidamata maksumaksja kulul mugavat autot kasutada, päevad läbi tasuta kohvi lürpida ning trallitada asutuse väljasõitudel, siis oma (mitte maksumaksja) raha käsutavat ettevõtjat karistatakse kõige selle eest trahvina kehtestatud erisoodustusmaksuga," kirjutab Glikman.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255