20.09.2018 Neljapäev

Eksperdid: uus valitsus peab rohkem riigiettevõtteid börsile tooma

Eesti Rahvusringhäälingus täna toimunud Redgate Capitali vestlusringis “165 päeva valimisteni: mis saab Eesti kapitaliturust pärast uue valitsuse ametisse astumist?“ osalenute hinnangul peab 2018. aastal ametisse astuv valitsus riigiettevõtted nagu Omniva või Eesti Energia börsile tooma.

SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel meenutas, et kui Hansapank Tallinna börsil noteeritud oli, siis tänu Hansapanga olemasolule tekkis mitmetel rahvusvahelistel investoritel huvi investeerida ka teistesse Eesti ettevõtetesse.

Inbanki nõukogu esimees Priit Põldoja vastas seepeale, et talle helistas Londonist kaks rahvusvahelist investorit just pärast Tallinna Sadama börsile tulemist. “Nad tundsid huvi Inbanki vastu. Kui Tallinna Sadam poleks börsile sisenenud, siis arvan, et seda huvi poleks olnud kuna oleme veel liiga väikesed,” rääkis ta.

Nii Põldoja kui ka Eesti Panga asepresident Madis Müller leidsid, et enamikul Eesti ettevõtetest pole täna kapitali kättesaadavusega probleeme, kuid keskmise suurusega ettevõtete juhid peaks mõtlema rohkem omakapitali investeeringute kaasamisele ning selleks julgemalt investeerimispankade ustele koputama.

Kõlama jäänud soovitused koalitsioonivalitsust luua soovivale erakonnale:

  • Tuua rohkem riigiettevõtteid börsile, mis parandaks lisaks kapitaliturgude arendamisele ka riigiettevõtete juhtimist ja läbipaistvust;
  • Pensionifondide süsteem kui investeeringuid soodustav mehhanism on vajalik ning seda ei tohi mingil juhul lammutada;
  • Riik peab kujundama Eesti seadustiku selliseks, et kohalikud iduettevõtted hoiaks oma peakontorid Eestis ka pärast välisinvestori kaasamist. Selleks peab vastav juriidiline raamistik olema lihtne ja selge ka välisinvestori jaoks. Kaaluda võiks vastava seadustiku kohandamist mõne teise suurema riigi vastava juriidilise raamastiku sarnaseks, et rahvusvahelised investorid end meie keskkonnas kindlalt tunneks;
  • Riik peaks soodustama uute erakapitali investeerimisfondide teket, mis parandaks kapitali kättesaadavust keskmise suurusega küpsetele ettevõtetele ning hilisema kasvufaasi idufirmadele;
  • Ühisrahastust peaks muutma reguleeritumaks, minimaalselt peab vahendaja olema kohustatud riskid selgelt välja tooma. Samas ei tohi ühisrahastuse reguleerimisega minna liiale. See peab jääma lihtsaks ja selgeks ning investor peab endiselt saama riske võtta;
  • Euroopa Liidu toetuste vähenemise kontekstis peab riik leidma lahenduse, kuidas kaasata Eesti pensionifondide kapitali kohalike infrastruktuuri projektide tarbeks; sealjuures on oluline komponent seadustiku pikaajaline stabiilsus, mis aitaks kaasa pensionifondide investeerimisjulgusele.

Vestlusringis osalesid SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel, Pocopay kaasasutaja Indrek Neivelt, Eesti Panga asepresident Madis Müller, Inbanki nõukogu esimees Priit Põldoja ja Swedbanki investeerimisfondide juht Kristjan Tamla. Vestlusringi juhtis Redgate Capitali partner Aare Tammemäe.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!