825x120 antikriis ee
20.12.2019 Reede

Valitsus kiitis heaks rahapesu tõkestamise seaduse muudatused

Valitsus kiitis heaks rahapesu tõkestamise seaduse muudatused
Valitsus kiitis heaks rahapesu tõkestamise seaduse muudatused Foto: pixabay
Valitsus kiitis neljapäeval heaks ja saatis riigikogule arutamiseks rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seaduse muutmise eelnõu, mis täiendab oluliselt praeguseid seadusandlikke võimalusi rahapesu tõkestamiseks ning suurendab vilepuhujate kaitset.

Eelnõuga luuakse õiguslik alus pangakontode registri väljatöötamiseks olemasoleva elektroonilise arestimissüsteemi baasil ja võimaldatakse rahapesu andmebüroole ligipääs sellele, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Rahandusminister Martin Helme sõnul on tegemist väga olulise eelnõuga, mis parandab Eesti võimalusi võitluses rahapesuga. "Eesti ei ole koht rahapesuks. Valitsus teeb kõik, et meie majanduskeskkond oleks jätkuvalt aus ja läbipaistev," ütles Helme pressiteates.

Ta märkis, et eelmisel nädalal võttis riigikogu vastu seaduse, mis karmistab virtuaalvääringutega seotud tegevuslubade andmist. "Samuti on valitsus riigikogule andnud finantssektori trahvide suurendamise eelnõu. Need seadused annavad Eestile senisest tugevama seadusandliku baasi, et rahapesu palju tõhusamalt tõkestada," lisas minister.

Helme rõhutas, et rahapesu tõkestamisega seotud seaduseelnõude tõhus menetlemine on oluline, sest 2021. aasta sügisel ootab Eestis ees Euroopa Nõukogu rahapesu tõkestamise meetmeid hindava ekspertkomitee Moneyvali uus hindamine.

"Me peame riigina pingutama, et see hindamine edukalt läbida. Mul on tunne, et Eestis alahinnatakse seda võimalikku riski, et Eesti võib sattuda rahapesu tõkestamise osas tõhustatud järelevalve all olevate riikide nimekirja. Sellel on oma tagajärjed nii riigi mainele, finantskeskkonnale kui ka seonduvale halduskoormusele," ütles rahandusminister. 

Eelnõuga laiendatakse ka kohustatud isikute ringi ning luuakse õiguslik mehhanism tegelike kasusaajate andmete kvaliteedi parandamiseks. Muudatus on oluline laiemalt Eesti ärikeskkonna läbipaistvuse suurendamiseks.

Ka loob eelnõu aluse Eestis riikliku taustaga isikute loetelu kehtestamiseks, kellele hakkavad kehtima rahapesu tõkestamisel kõrgendatud nõuded. Nende hulka kuuluvad näiteks ministrid, riigikogu liikmed, erinevate põhiseaduslike institutsioonide ja riigiasutuste juhid ning erakondade juhatuse liikmed.

Eelnõu suurendab samuti vilepuhujate kaitset ning laiendab isikute ringi, kes peavad oma tegevuses arvestama rahapesu tõkestamise nõuetega.

Käesolev eelnõu on Eesti poolt oluline samm Euroopa Liidu rahapesu tõkestamise direktiivi (AMLD V) ülevõtmisel.
Vebinar ee 300x500 maire otsus 3 gif

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes