22.10.2021 Reede

Välisriiki reisimiseks peab EL COVID tõendit uuendama

Alates 10. juunist loodud EL COVID immuniseerimistõendid vajavad reisimiseks järk-järgult uuendamist ning lähtuvalt valitsuse otsusest alates 25. oktoobrist siseriiklikult kasutada negatiivse testi tõendit.

Enne 20. oktoobrit Eestis loodud EL COVID immuniseerimistõendid kehtivad reisimiseks alates loomisest 180 päeva.
Enne 20. oktoobrit Eestis loodud EL COVID immuniseerimistõendid kehtivad reisimiseks alates loomisest 180 päeva. Foto: pixabay

Uus EL COVID immuniseerimise tõend tuleb luua ka lisa- või tõhustusdoosi saamise järel, kolmanda doosi tõend hakkab kehtima kohe ja kehtib 365 päeva.

Kui EL COVID tõend on saadud enne 20. oktoobrit, siis üeab seda uuendama enne välisriiki reisimist. Negatiivse testi tõend kehtib alates 25. oktoobrist vaid välisriiki reisides.

Välisriiki reisides tuleb kontrollida oma tõendi kehtivust, sisestades sihtriik ja kuupäev aadressil kontroll.digilugu.ee. Tõendi loomise aega saab kontrollida ka patsiendiportaalis.

Enne 20. oktoobrit Eestis loodud EL COVID immuniseerimistõendid kehtivad reisimiseks alates loomisest 180 päeva. Seega hakkavad esimesed tõendid tehniliselt kehtivust kaotama alates detsembrist.

Välisriiki reisimiseks on EL COVID immuniseerimistõenditel peal tehniline piirang, mis annab kehtivusajaks 180 päeva,

rääkis tervise ja heaolu infosüsteemide keskuse (TEHIK) tervisetalituse juhataja Tõnis Jaagus.

Ta lisas, et tehniline kehtivusaeg on riigiti erinev. "Näiteks Norras väljastatud tõenditel on see 90, Rootsis 180 ja Tšehhis 365 päeva."

Uuemate tõendite tehnilist kehtivusaega on TEHIK pikendanud. "Alates 21. oktoobrist loodud immuniseerimistõendid kehtivad tehniliselt praegu kaks aastat (730 päeva), kuid kuna COVID-19 tingimustes muudavad riigid vastavaid ajalisi piiranguid pidevalt, siis soovitame enne reisi luua Patsiendiportaalis uus tõend. Nii nagu enne reisi tuleb ebameeldivate üllatuste vältimiseks kontrollida oma passi kehtivusaega, võiks kontrollida ka EL COVID tõendi kehtivusaega," ütles Jaagus.

Seoses valitsuse kehtestatud piirangutega ei saa esmaspäevast siseriiklikult meelelahutusasutustes kasutada negatiivse testi tõendit. Piiriületusel kehtivad endiselt ka läbipõdemise ja negatiivse testi tõendid, kuid nende ajalised piirangud sõltuvad sihtriigist.

"Siseriiklike uute reeglitega seoses tegi TEHIK muudatuse, millega kontrollija näeb, et negatiivse testi tõend ei ole siseriiklikult kasutatav," selgitas Jaagus. EL COVID immuniseerimistõendid kehtivad siseriiklikult endiselt 365 päeva ja läbipõdemistõendid 180 päeva. Neid on vaja uuendada välisriiki reisimiseks. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!