Maksejõuetuse teenistuse juhi Signe Viimsalu sõnul ei ole raamatupidamine loominguline isetegevus. Juriidilise isiku raamatupidamine peab vastama õigusaktide nõuetele ja olema usaldusväärne.
Kes ei tohiks raamatupidaja olla?
Maksejõuetuse teenistuse hinnangul tuleks piirata isikute ringi, kellel on õigus raamatupidajana töötada. Eelkõige tehakse ettepanek keelata raamatupidajate tegevus järgmistel isikutel:- kellel on süüdimõistvaid kohtuotsuseid majandus- või riigivastaste kuritegude eest
- kes on pankrotis või kelle võlgadest vabastamise menetluse lõppemisest on möödunud vähem kui üks aasta
- kes on advokatuurist välja arvatud või avalikust teenistusest distsiplinaarkorras vabastatud
- kellelt on kohtuniku, notari või kohtutäituri ametikohalt kõrvaldatud, või kellel kehtib tegevuskeeld likvideerija, pankrotihalduri, saneerimisnõustaja, usaldusisiku või võlanõustajana
- kes on viimase viie aasta jooksul kuulunud juriidilise isiku juhatusse või nõukogusse, mille pankrotimenetlus või pankrotiavaldus lõppes raugemisega (kreeditorite nõudeid rahuldamata)
- teovõimeline inimene,
- kes elab püsivalt Eestis,
- omab kehtivat kutsetunnistust,
- vastavat haridust ja keeleoskust.
Kriminaalvastutus ja andmete säilitamine
Lisaks kvalifikatsiooninõuetele teeb maksejõuetuse teenistus ettepaneku muuta seadust ja karmistada raamatupidamise reeglite rikkumise eest määratavaid karistusi. Praegu on karistuseks rahatrahv või kuni kolmeaastane vangistus.
Viimsalu hinnangul on need karistused liiga leebed. Ta leiab, et ilma korrektse raamatupidamiseta ei saa kiiresti ja soodsalt läbi viia ei saneerimis- ega pankrotimenetlust, mis võimaldaks vara tagasi tuua ja kreditorite nõudeid rahuldada.
Teenistus soovitab raamatupidamisreeglite rikkumise karistusmäära võrdsustada maksukuritegudega – kuni seitsmeaastase vangistusega. Samuti tõstatati pankrotimenetluste käigus esile praktilised probleemid – näiteks raamatupidamisandmete kadumine või nende kustutamine tarkvarateenuse pakkujate poolt. Selle tõttu tehakse ettepanek kehtestada raamatupidamisandmete säilitamiskohustus ka raamatupidamistarkvara ja -teenuste pakkujatele, ilma lisatasu küsimata.
Viimsalu sõnul on usaldusväärne ja läbipaistev raamatupidamine võti kiireks ja tulemuslikuks maksejõuetusmenetluseks ning kreeditorite huvide kaitseks. Teenistus saatis oma ettepanekud mai alguses, kuid pole siiani teistelt ametkondadelt vastust saanud. Teenistuse peamine ülesanne on pankrotimenetluste uurimine, et tuvastada võimalikke rikkumisi või ebaseaduslikku tegevust.