02.07.2025 Kolmapäev

Riik jälgib massiliselt inimeste ja firmade pangakontosid

Õiguskantslerile esitatud kahtluse kontrollimisel ilmnes, et teadmata ametnikud on täitmisregistri kaudu juba pikemat aega uurinud massiliselt inimeste ja ettevõtete pangakontoandmeid, kusjuures nende toimingute põhjendatus on ebaselge.
Ilma eelnevalt menetlusi alustamata on inimeste ja ettevõtete pangaandmeid uurinud maksu- ja tolliamet, kaitsepolitsei, välisluureamet, politsei- ja piirivalveamet ning rahapesu andmebüroo.
Ilma eelnevalt menetlusi alustamata on inimeste ja ettevõtete pangaandmeid uurinud maksu- ja tolliamet, kaitsepolitsei, välisluureamet, politsei- ja piirivalveamet ning rahapesu andmebüroo. Foto: RUP

Õiguskantsler Ülle Madise peab toimuvat ennekuulmatuks, märkides justiits- ja digiministrile saadetud ettepanekus, et kindlasti tuleb kiiremas korras tagada tõhus järelevalve täitmisregistri kasutamise üle. Just täitmisregister ongi vahend, mida riik on alates mullu jaanuarist agaralt kasutanud, et pangakontodel toimuvale ligi pääseda. Madise rõhutab, et kindlasti peab olema võimalik kontrollida päringute sisulist põhjendatust, samuti nende arvu.

Kontrollimatu andmepäringute hulk paneb küsima: kes vastutab?

Madise tuletab meelde, et pangasaladus, sealhulgas klientide konto väljavõtted, on krediidiasutuste seadusega kaitstud. Kuna näiteks pangakontol toimuv omab inimese vaatenurgast äärmiselt tundlikku teavet, peab sellele ligipääs olema väga selgelt reguleeritud. Praegu on aga tulnud välja, et see nii siiski pole.

„Riigiasutused on teinud päringuid pankadesse mullu jaanuarist kuni tänavu veebruari lõpuni kümneid tuhandeid kordi,“ tõdes õiguskantsler. 

Ilma eelnevalt menetlusi alustamata on inimeste ja ettevõtete pangaandmeid uurinud maksu- ja tolliamet, kaitsepolitsei, välisluureamet, politsei- ja piirivalveamet ning rahapesu andmebüroo. Sealjuures ei ole teada, milline hulk päringuid on tehtud füüsiliste isikute kontode ja milline hulk juriidliste isikute kontode kohta. 

Samas puudub Madise sõnul täitmisregistril, mille kaudu on ametnikud valimatult tundlikele pangaandmetele ligi pääsenud, põhimäärus. Sellest tulenevalt ei ole reguleeritud ka seda, kuidas registrit peetakse, mis andmeid sinna kantakse, mismoodi andmeid töödeldakse ning kuidas andmeid väljastatakse. 

Salajane ligipääs kontoväljavõtetele šokeerib juriste

Eesti tippadvokaat Carri Ginter tõdeb oma sotsiaalmeedia postituses, et olukord on masendav. „Riigikogu ülesanne on kaitsta meie põhiõigusi täitevvõimu kuritarvituste eest. Selle asemel kõlavad sõnavõtud stiilis „politsei on pimedaks tehtud“. Kas leidub kuskil veel keegi, kellel on mingigi vastutustunne?“ küsib Ginter. 

Ta toob muret tekitava asjaoluna esile õiguskantsleri järelevalvedokumendis kajastatu: „Siit tuleb aga välja karm statistika: vaadeldud perioodil ajavahemikus 1. jaanuarist 2024 kuni 28. veebruarini 2025 on inimeste kontode väljavõtteid küsitud kümneid tuhandeid kordi. Lähtudes Registrite ja Infosüsteemide Keskuselt (RIK) saadud teabele ütleb õiguskantsler Ülle Madise, et nimetatud ajavahemikus on küsinud täitmisregistri kaudu andmeid maksu- ja tolliamet üle 6000 korra, politsei- ja piirivalveamet üle 30 000 korra ning rahapesu andmebüroo veidi alla 2000 korra. Andmeid on küsinud ka kaitsepolitseiamet ja välisluureamet, kuid nende päringute hulka pole esile toodud.“

Ginter rõhutab, et iga katse inimeste andmeid vaadata on põhiõiguste riive. „Ebaproportsionaalne ligipääs minu andmetele on põhiõiguste rikkumine,“ märkis Ginter. 

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255