16.05.2025 Reede

Statistikaamet uurib Eesti ettevõtete innovatsioonitegevust

Statistikaamet kutsub alates 12. maist osalema Eesti ettevõtteid innovatsiooniuuringus. Uuring kestab 15. augustini ja sellega kogutakse andmeid tegevuse kohta aastatel 2022–2024. Sel korral kogutakse andmeid ka põllumajandusettevõtetelt.
Uuringu küsimused puudutavad ettevõtte üldist arengut, mistõttu on küsimustik mõeldud täitmiseks ettevõtte juhile või juhtkonna liikmele, kes tegutseb ettevõtte arendamise valdkonnas.
Uuringu küsimused puudutavad ettevõtte üldist arengut, mistõttu on küsimustik mõeldud täitmiseks ettevõtte juhile või juhtkonna liikmele, kes tegutseb ettevõtte arendamise valdkonnas. Foto: RUP

Statistikaameti analüütik Nele Saarelaid rõhutab, et uuringus osalemine on väga oluline, et saaks mõõta Eesti ettevõtete innovaatilisust ja ka seda, mis takistavad innovatsiooni või on uuenduste puudumise põhjuseks. 

„Täpsemalt annavad uuringu tulemused meile ülevaate, kui palju Eesti ettevõtteid tegeleb innovatsiooniga, mis liiki uuendustegevusega ja milline on ettevõtete strateegia uuenduste väljatöötamisel, vahendite kasutamisel ja innovatsioonikoostöö tegemisel,“ selgitas Saarelaid.

Uuring toetab innovatsioonipoliitika kujundamist

„Innovatsioonistatistika põhjal saab analüüsida majanduse arengusuundumusi ja langetada ühiskonda mõjutavaid otsuseid ning kujundada innovatsioonipoliitikat. Tulemused aitavad luua laiemat pilti Eesti ettevõtlusmaastikust ning pakkuda infot uuenduste rakendamise ja ka mitterakendamise kohta,“ lisas Saarelaid.

Maaelu teadmuskeskuse tellimusel on sel korral uuringusse kaasatud teiste valdkondade kõrval 100 taime- ja loomakasvatusettevõtet ning segatootjat, 10 ja enama töötajaga ettevõtete hulgas.

„Tegu on esmakordse põllumajandussektorit hõlmava innovatsiooniuuringuga, mis aitab hinnata põllumeeste uuendusmeelsust nii tootmises kui ka keskkonnasäästlikes lahendustes,“ ütles regionaal- ja põllumajandusministeeriumi innovatsiooni ja strateegia asekantsler Tõnis Tänav.

„Nende osalemine annab meile parema mõistmise nii ettevõtete ambitsioonidest kui ka arengut pärssivatest teguritest, võimaldades teha sektori arendamiseks tõhusamaid otsuseid,“ lisas Tõnis Tänav.

Uuringu küsimused puudutavad ettevõtte üldist arengut, mistõttu on küsimustik mõeldud täitmiseks ettevõtte juhile või juhtkonna liikmele, kes tegutseb ettevõtte arendamise valdkonnas. Paar küsimust rahaliste näitajate kohta vajavad ka finantsspetsialisti osalust.

Uuringus osalemine on valimisse sattunud ettevõtetele kohustuslik. Sel aastal sai uuringukutse 2200 ettevõtet.

Andmeid saab esitada statistikaameti uues iseteeninduskeskkonnas. Ettevõtte kohustust ja küsimustiku esitamise tähtaega saab kontrollida ameti veebilehelt.

Igal küsimustikul on oma veebileht. Seal saate tutvuda küsitavate andmete ja nende selgitustega.

Tulemused avaldatakse iga kahe aasta tagant statistika andmebaasis. Statistikaameti kogutavate innovatsiooniandmetega saate tutvuda innovatsiooni valdkonnalehel.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255