16.06.2021 Kolmapäev

Politsei soovitab suvepuhkusele minnes kodus uksed ja aknad sulgeda

Politsei soovitab suvepuhkusele minnes kodus uksed ja aknad sulgeda, et varaste tegutsemine võimalikult keeruliseks teha.

Kui esemed jäetakse valveta või uksed-aknad lahti, on varaste eest pool tööd juba tehtud.
Kui esemed jäetakse valveta või uksed-aknad lahti, on varaste eest pool tööd juba tehtud. Foto: pixabay

Tänavu 16. juunil toimub taas üleeuroopaline sissemurdmiste fookuspäev "Hoia oma vara!", et tõsta inimeste teadlikkust, kuidas kaitsta oma vara. Sel aastal on politseile kümneid kordi teatati vargustest, mis pandi toime avatud ukse või akna kaudu.

Käesoleva aasta viie esimese kuuga registreeriti vargusi eluruumidest 108, mida on 32 võrra vähem kui mullu. Avatud uste ja akende kaudu pandi eelmisel aastal toime 46 vargust, tänavu viie kuuga on neid toime pandud 14. Enim toimetavad vargad Harjumaal, Ida-Virumaal ja Pärnumaal.

Lukustamata uks, lahtine aken või sealt paistvad väärtuslikud esemed ahvatlevad vargaid, seega väike käeliigutus ukse lukustamiseks või akna sulgemiseks hoiab ära palju meelehärmi. Tihtilugu jätavad vargad sellised kohad meelde ja teavad, kust väärtuslikku vara otsida. Vargusi pannakse enim toime just nädalavahetusel, kui suureneb tõenäosus, et pererahvast ei ole kodus,

ütles PPA ennetuse ja süüteomenetluse büroo juhtivspetsialist Gerli Grünberg.

Kui esemed jäetakse valveta või uksed-aknad lahti, on varaste eest pool tööd juba tehtud. "Meie ise saame vastutada selle eest, et võtame kasutusse kõikvõimalikud võtted, et varaste tööd raskemaks teha. See tähendab näiteks valgustusse, valvekaameratesse ja signalisatsiooni investeerimist. Paljudes kohtades üle Eesti on ka aktiivne naabrivalve, seega tasub häid suhteid hoida ka enda naabritega ning uurida võimalusi naabrivalvega liitumiseks," lisas Grünberg.

Varaste tähelepanu tõmbavad enim sularaha, erinevad tööriistad, hoovi või koridori jäetud lukustamata jalgrattad, ehted, arvutid ja muu tehnika, mida saab kergesti kaasa viia ning maha müüa.

Politsei tuletab meelde, et kui katkine aken või lahtine uks annab märku, et koju on sisse murtud, tuleb koheselt kutsuda politsei, helistades hädaabinumbril 112.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!