21.06.2022 Teisipäev

Luminori küsitlus: pooled eestlased tahavad pensionea veeta oma majas

Luminori tellimusel ja Norstati poolt Balti riikides läbiviidud küsitluse järgi soovivad pensionil olles 50 protsenti eestimaalastest elada oma majas, samas Baltimaade keskmisena ulatub osakaal 54 protsendini. 

Küsitlusele vastanute populaarsuselt järgmine valik peale maja oli kahetoaline korter.
Küsitlusele vastanute populaarsuselt järgmine valik peale maja oli kahetoaline korter. Foto: pixabay

Lätis soovib pensionieas oma majas elada 59 ja Leedus 52 protsenti küsitletutest, teatas Luminor. 

Luminori eraisikute panganduse juhi Tanel Rebase sõnul kipuvad eramaja oma pensionipõlve unistuste koduks pidama pigem nooremad inimesed.

Vanemaealised, kellel lapsed juba kodust välja kolinud, eelistavad pigem väiksemat korterit,

kommenteeris Rebane.

"Seda seetõttu, et maja on küll mõnus koht elamiseks ja laste kasvatamiseks, kuid see vajab ka palju hoolt ja füüsilist vormi nõudvaid tegevusi nagu lume lükkamine, puude tegemine, erinevad aia- ja ehitustööd," lisas ta. 

Samas pole uuringu järgi rohkem kui kümnendik küsitletud eestimaalastest mõelnud, kus oleks hea vanana elada. Rebase sõnul pole see üllatav. "Üsna sage kodude vahetamise viis on ju selline, et noore perena elatakse korteris ning alles keskea lävel jõutakse majani, kus nähakse end elamas elu lõpuni," märkis Rebane. 

Uuringu tulemuste põhjal soovivad mehed eramajas elada rohkem kui naised, seda eriti maapiirkondade elanike hulgas. "Eramajas elamine on sageli inimeste jaoks justkui omalaadne saavutus. Ja eks seal ongi sageli ka elukeskkond parem," leidis Rebane. 

Küsitlusele vastanute populaarsuselt järgmine valik peale maja oli kahetoaline korter. Seal sooviks vanaduspõlves elada 18 protsenti Eesti, 19 protsenti Leedu ja 15 protsenti vastanud Läti elanikest. Vanadekodusse on eakana valmis minema 5 protsenti küsitletud eestlastest, 9 protsenti leedulastest ja 4 protsenti lätlastest.

Kõige ebapopulaarsem elukoha valik on laste juurde kolimine. Seda oleks valmis vanaduses tegema vaid 2 protsenti eestlastest ja lätlastest ning 1 protsenti leedulastest.

Uuringu viis Luminori tellimusel tänavu aprillis Eestis, Lätis ja Leedus läbi Norstat Latvia. Uuringus osales igast riigist üle 1000 vastaja vanuses 18–74.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!