26.11.2018 Esmaspäev

Uuring: iga viies töötaja teeb tasuta ületunde

Iga viies Eesti töövõtja teeb ületunde nende eest tasu saamata; nii tasustatud kui ka tasustamata ületunde teeb pea iga teine töötaja, selgub tööportaali Cvkeskus.ee uuringust.

"Värske uuring, kuhu andis panuse üle 4000 töövõtja, näitab, et peaaegu pooltel ehk 45 protsendil Eesti töötajatel on ületunnid levinud osa tööst," ütles Cvkeskus.ee Baltikumi kommunikatsioonijuht Henry Auväärt.

Enam kui iga viies töötaja ehk 21 protsenti ei saa tehtud ületundide eest lisatasu, kõigest 24 protsendil töötajatest on ületunnid tasustatud, möödunud aastal oli see näitaja 26 protsenti.

Auväärt lisas, et ületunde tuleb enim ette juhtidel – rohkem kui pooled ehk 56 protsenti juhtidest leidsid, et on viimasel ajal sageli ületunde teinud.

"Eesti juhtide ületöötamine tuleb kahjuks töötajate rahulolu arvelt – hiljuti korraldatud uuring näitas, et juhtimiskvaliteediga on rahulolematud koguni kaks kolmandikku töötajatest," ütles Auväärt. "Näib, et juhid on niivõrd ülekoormatud mikrojuhtimisega, et neil ei jagu aega töötajate hoidmiseks."

Ületunnid on keskmisest enam levinud ehituses, transpordi- ja logistika- ning ka infotehnoloogia sektorites. Kõige vähem tegid ületunde assisteeriva ja finantsvaldkonna töötajad.

"Koguni 31 protsendil noortel töötajatel on ületunnid tasustatud, mis võib tuleneda tehtava töö iseloomust. Paljud noored alustavad töökogemuse haaramist ametikohtadel, mis on tasustatud tunnipõhiselt, seega on ka ületunde märksa lihtsam arvestada," märkis Auväärt. "Ületunnitöö tegemine on levinud pea kõikides vanuserühmades, kuid kõige vähem tuleb ületunde ette 36–45-aastastel töötajatel, kus 40 protsenti vastanutest leidsid, et on teinud ületunde."

Ületundide tasustamine on kõige levinum tööstuses, transpordi- ja logistikasektoris, infotehnoloogia valdkonnas ja klienditeeninduses.

Ka OECD (Majanduskoostöö ja Arengu Organisatsioon) 2017. aasta andmed kinnitavad eestlaste töökust võrreldes naaberriikidega.

"2017. aastal tegid eestlased tervelt 229 tundi rohkem tööd kui näiteks soomlased. Veelgi enam, antud näitaja on aastaga kasvanud tervelt 9 tunni ehk rohkem kui 1 tööpäeva võrra," ütles Auväärt. "Ühtlasi on Eesti lähiriikide võrdluses ka ainus, kus aastane töötundide arv on kasvutrendis."

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Liituge meiega sotsiaalvõrgustikes