05.07.2024 Reede

Tööandjad on hädas motiveeritud töötajate leidmisega

Ülemaailmse uuringu tulemuste kohaselt on ettevõtete värbamissoov mitmetes sektorites kasvav, aga sobivate oskustega inimesi ei jätku ja värskelt värvatute motiveerimine on keeruline. 

Värbamise kõrval on tööandjate murekohaks värskelt värvatute hoidmine ja motiveerimine.
Värbamise kõrval on tööandjate murekohaks värskelt värvatute hoidmine ja motiveerimine. Foto: pexels

ManpowerGroupi kvartaalse uuringu raames küsitleti 40 385 tööandjat 42 riigist ning uuringust selgub, et pea kolmveerand tööandjatest üle maailma leiab, et neil on raske leida vajalike oskustega töötajaid. Näiteks prognoositakse suurimat värbamissoovi kasvu IT sektoris 29 protsendiga, samas kvalifitseeritud töötajatest tunneb selles sektoris puudust koguni 76 protsenti tööandjatest. Sarnast trendi näeb ka tervishoius, finantsvaldkonnas ning tööstuses ja logistikas.

Keerulistes oludes on mitmed tööandjad pööranud näo tehisaru poole. Nimelt hindavad 70 protsenti tööandjatest tehisaru väärtust töötajate väljakoolitamisel ja ümberkoolitamisel kõrgeks, samuti nähakse tehisarus abi optimeerimisel. Sellised hoiakud on eriti levinud IT-, kinnisvara- ja finantssektoris ning peegelduvad ülemaailmsetes trendides, kus kõikidest ettevõtetest peaaegu pooltes on juba kasutusele võetud tehisaru-lahendused.

„Eesti pole erandlik, kõik need probleemid on meilegi tuttavad ja Eesti väiksuse tõttu isegi võimendunud,“ märkis Manpoweri Baltikumi juht Heigo Kaldra. „Kuna töötajate nappus on ajas aina pitsitavam, siis kindlasti otsitakse AI-lt rohkem abi, aga kusagilt läheb siiski piir ja on tarvis ka vajalike oskustega päris inimest. Hirm kaotada oma töö tehisarule pole päris põhjendatud, sest uuringud näitavad, et koos AI arengutega tuleb uusi töökohti pigem juurde, aga kindlasti peab haridussüsteem pidevalt oludega kohanduma,“ rääkis Kaldra.

Värbamise kõrval on tööandjate murekohaks värskelt värvatute hoidmine ja motiveerimine ning töötajate töö- ja eraelu tasakaalustamisega seotud väljakutsed, mõlemat peab probleemiks ligi kolmandik kõikidest tööandjatest. Ka nende küsimuste lahendamisel näeb 76 protsenti tööandjatest, et tehnoloogiliste vahendite arendamine võiks neil aidata paremini töötajaid toetada ja heaolu kasvatada.

banner right tookuulutus

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255