14.09.2023 Neljapäev

Tööinspektsioon: tööohutusega on Eestis jätkuvalt probleeme

Ehkki Eesti töötervishoid ja -ohutus on viimase 10 aastaga teinud märkimisväärse arengu, näeb tööinspektsioon siiani töökeskkondade ohutuses mitmeid kitsaskohti.

Ainuüksi ehitussektoris esineb hinnanguliselt üle 85 protsendil kontrollitud ettevõtetes tööohutusega seotud puudusi.
Ainuüksi ehitussektoris esineb hinnanguliselt üle 85 protsendil kontrollitud ettevõtetes tööohutusega seotud puudusi. Foto: pixabay

Ühelt poolt on Eestis tööõnnetuste arv vähenenud – kui aastal 2012 toimus 4148 tööõnnetust, siis eelmisel aastal oli see arv 3712.  "Samas juhtub Eestis jätkuvalt iga päev umbes 10 tööõnnetust ning kokku kaotasime tööõnnetuste tõttu eelmisel aastal ligikudu 1,1 miljonit töötundi ning 5,5 miljonit eurot – seda on liiga palju!" räägib tööinspektsiooni peadirektor Kaire Saarep, tuues näite, et ainuüksi ehitussektoris esineb hinnanguliselt üle 85 protsendil kontrollitud ettevõtetes tööohutusega seotud puudusi. 

Igal organisatsioonil on kohustus hinnata oma töökeskkonnas esineda võivaid riske ning leida parimad meetmed nende maandamiseks. Saarep selgitab, et hea töökeskkond ei tähenda ainult füüsilist ohutust, vaid ka vaimset poolt, seega tuleb riskianalüüsis arvesse võtta ka psühhosotsiaalseid ohutegureid. "Mida rohkem on tööandja teinud ära oma töötajate heaoluks, nii füüsilise kui ka vaimse tervise kaitseks, seda parem kõikidele osapooltele – hoitud töötaja on ka rohkem motiveeritud panustama ettevõtte eesmärkide täitmisesse," rõhutab Saarep.

Töökeskkonnaga seotud murekohti on erinevaid. Kõige tavapärasemad on näiteks juhendamine ja väljaõpe – tihti kasutatakse liiga üldiseid juhendeid, mis ei pruugi arvestada konkreetse töö ja töökeskkonna eripäradega. Tulemuseks on see, et töötaja ei oska kasutada ohutuid töövõtteid ja paraku on siis ka õnnetused kerged juhtuma. Lisaks on väga oluline, et kogenud töötaja näitaks täpselt ette, kuidas tööd ohutult teha ning milliseid isikukaitsevahendeid tuleb kasutada. 

Selleks, et jagada parimaid praktikaid ja tunnustada tublisid ja eeskujulike ettevõtteid, kutsub tööinspektsioon kõiki ettevõtteid kandideerima Hea Töökeskkonna auhinnale. Selleks, et auhinnast saaksid kasu ka teised ettevõtted, jagatakse sel aastal uuendusena parimaid praktikaid ja kogemusi, kuidas on tõstetud töötajate heaolu ja muudetud töökeskkond ohutumaks. 

Eelmisel aastal võitis auhinna väikeettevõtete kategoorias Bondora Group AS ning suuremate ettevõtete kategoorias Interconnect Product Assembly AS. Hea töökeskkonna auhinnale saab kandideerida kuni 6. oktoobrini.

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255