19.04.2023 Kolmapäev

Teadus- ja arendustöötaja plaanitav toetus ei ole ettevõtete jaoks piisavalt motiveeriv

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium koostas teadus- ja arendustöötaja toetusmeetme eelnõu, mille kohaselt on ettevõtjal võimalik taotleda toetust, mille suurus on kuni 5% teadus- ja arendustöötaja töötasult arvutatud tulumaksust.

Koja hinnangul on toetussumma suurus liiga väike ning see ei motiveeri ettevõtteid teadus- ja arendustöötajat tööle võtma.
Koja hinnangul on toetussumma suurus liiga väike ning see ei motiveeri ettevõtteid teadus- ja arendustöötajat tööle võtma. Foto: pixabay

Taotlust on võimalik eelnõu kohaselt taotleda voorupõhiselt ja üldjuhul kaks korda aastas. Eesti Kaubandus-Tööstuskoja hinnangul on toetussumma suurus liiga väike ning see ei motiveeri ettevõtteid teadus- ja arendustöötajat tööle võtma.  

Toetuse suurus on liiga väike 

Kaubanduskoda tegi ettepaneku, et teadus- ja arendustöötaja toetus peaks olema vähemalt 20% toetataval perioodil teadus- ja arendustöötaja eest maksu- ja tolliametile deklareeritud töötasult arvutatud tulumaksust. Toetuse esitamiseks saavad taotluse esitada Eesti äriregistrisse kantud äriühingud, kus töötab vähemalt üks teadus- ja arendustöötaja, kelle maksud on deklareeritud maksu- ja tolliametile.  

Ettevõtjate tagasiside põhjal selgus, et  teadus- ja arendustöötaja toetusmeede on tervitatav ja vajalik, kuid eelnõus sätestatud viie protsendiline toetus ei ole piisavalt suur, et olla ettevõtete jaoks reaalselt motiveeriv. Näiteks kui ettevõttes on 5 teadus- ja arendustöötajat ning neist igaühe brutopalk on 5000 eurot, siis maksab ettevõtja neile brutopalka kokku 25 000 eurot. Sellest summast arvestatuna saab ettevõtja teadus- ja arendustöötajate toetust, mis on 5% töötasult arvestatud tulumaksust, kõigest 241 eurot 5 töötaja pealt ühes kuus. Seega ei ole eelnõus sätestatud toetuse suurus ei ole ettevõtete jaoks reaalsuses piisavalt motiveeriv. 

Selgitust vajab teadus- ja arendustöötaja kvalifikatsiooni kontrollimine 

Eelnõu kohaselt on teadus- ja arendustöötajateks teadlased, insenerid ja tehnikud. Teadlane ja insener on eelnõu mõistes teaduskraadi või kõrgharidusega isik, kes elukutselisena tegeleb alus- ja rakendusuuringutega või teeb katse- ja arendustöid uute teadmiste, toodete, protsesside, meetodite ja süsteemide loomiseks. Tehnik on aga eelnõu mõistes teadus- ja arendustööga seotud isik, kellel on kutsetunnistus valdkonnas, milles ta töötab teadlase või inseneri juhtimisel. 

Kuigi eelnõuga on sätestatud nõuded teadus- ja arendustöötajale, puuduvad kontrollimeetmed, mille alusel tehakse kindlaks, et isik on ka reaalselt teadus- ja arendustöötaja. Kaubanduskoda palus eelnõu koostajatel selgitada, kuidas on võimalik praktikas kontrollida, et teadus- ja arendustöötaja on tõepoolest teadus- ja arendustöötaja ning vastab eelnõus sätestatud nõuetele. Teadus- ja arendustöötaja kontroll maandab võimalikku toetusmeetme väärkasutuse riski. 

Toetus ei tohi seada piiranguid

 Ettevõtja seisukohalt on oluline, et loodava toetusmeetme kasutamisel ei välistaks see ettevõtte võimalusi saada ja taotleda teisi tulevasi toetusmeetmeid, mis on suunatud teadus- ja arendustöötaja tegevuse või ettevõtte teadus- ja arendustegevuse toetamiseks. Kaubanduskoda leidis, et tulevaste teadus- ja arendustöötajate ja teadus- ja arendustegevuse toetuste puhul ei tohi välistada toetuste saajate hulgast neid ettevõtjaid, kes hakkavad saava praeguse eelnõuga kavandatud toetust 

Hetkel ei ole teada eelnõu täpne jõustumise kuupäev. Teadus- ja arendustöötaja toetuse eelnõuga on võimalik tutvuda SIIN

Küsi nõu!

  Esita küsimus

Saada vihje

Hea lugeja, meie eesmärk on teha just sellist ajakirja, nagu sulle meeldib. Pane kirja soovitud teemad ning dokumendivormid, mida tahaksid siit leida. Tehkem koostööd!
right banner 2024 est konference
430824810 430800019636154 7356040320163199917 n255